Ermenistan Soydaşlarımıza Saldırdı: Azerbaycan Misilleme Yaptı

Bir süredir devam eden Ermenistan-Azerbaycan gerginliğinde yeni gelişme var. Azerbaycan Savunma Bakanlığı'na göre iki ülke cephe hattında çatışmalar başladı.


Ermenistan Soydaşlarımıza Saldırdı: Azerbaycan Misilleme Yaptı

Ermenistan askerleri cephe hattında bulunan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

Açıklamada, Terter'in Gapanlı, Ağdam'ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli'nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl'ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.

Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

Sivil ve askeri kayıpların netleştirildiği, Azerbaycan ordusunun da düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulunduğu bildirildi. 

Türkiye - Azerbaycan ortak tatbikat yapmıştı

Bilindiği gibi Ermenistan ile Azerbaycan arasında bir süredir gerginlik yaşanıyor. 

Daha önce Ermeni güçlerin bazı sivil yerleşim yerlerini vurması üzerine karşılıklı ufak çaplı çatışmalar yaşandı. 

Gerginliğin sürmesi üzerine Birleşmiş Milletler, olayın savaşa dönüşmemesi üzerine çağrı yapmış, Türkiye'de girişimlerde bulunmuştu. 

Tansiyonun düşmemesi üzerine ise Türkiye ile Azerbaycan bölgede ortak tatbikat düzenlemişti.