Kahramanmaraş’ta Hangi Madenler Bulunuyor

Türkiye madenler bakımından önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. Peki Kahramanmaraş’ta hangi madenler bulunuyor.


Kahramanmaraş’ta Hangi Madenler Bulunuyor

Kahramanmaraş’ta boksit, demir, linyit ve krom madeni bakımından önemli bir yere sahip, bölgemizde bu alanda çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

İŞTE O MADENLERDEN BAZILARI…

Boksit Türkiye'de farklı bölgelerden çıkarılan ve çok önemli mineral kaynaklardan biridir. Farklı alanlarda kullanılması ile beraber, gelecekte de kullanılmaya devam edecek önemli kaynaklar içerisinde yer alıyor. Türkiye Boksit Madeni haritasında Kahramanmaraş’ta yer alıyor.

Laterik ayrışma sonucu oluşan boksit alüminyumca zengin bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda demirce fakir mineral topluluğu olarak bilinir. Özellikle dünya çapında boksit belirli ülkelerde yer altı kaynağı olarak bulunmaktadır. Bunlar içerisinde Türkiye önemli bir potansiyel teşkil ediyor.

Türkiye Boksit Madeni Hangi İllerde Bulunur?

İl bazlı olarak daha çok güney bölgesinde yer alan şehirlerde boksit madeni çıkarılmaktadır.

- Muğla - Milas
- Antalya - Akseki
- Konya - Seydişehir
- Gaziantep - İslahiye
- Hatay - Payas

Başlıca boksit madeni yeraltı kaynakları bu şekilde öne çıkıyor. Ancak aynı zamanda bu şehirler dışında Kahramanmaraş, Adana, Konya ve Zonguldak şehirlerinde de yoğun şekilde çıkarılmaya devam ediliyor.

DEMİR MADENLERİ

Ülkemizde çıkarılan madenlerden birisi de demirdir. Günlük hayatta pek çok alanda kullanılan demir kullanışlı bir metaldir. Demirin ülkemizde nerelerden çıkarıldığı ve hangi alanlarda kullanıldığı merak edilen bir konudur.

Latince ferrum kelimesinden gelen demirin sembolü Fe şeklindedir. Birçok farklı alanda kullanılan demir madeni doğada kükürtlü ve oksijenli bileşikler şeklinde bulunmaktadır. Ülkemizde de bazı alanlarda çıkartılan madenlerden birisidir.

Demir en çok kullanılan madenlerden birisidir. Günümüzde gelişen sanayi ile birlikte önemi daha da artmıştır. Ülkemizde demir madeninin çıkarıldığı bazı bölgeler ve iller bulunmaktadır. Demirin en çok çıkarıldığı bölge Doğu Anadolu Bölgesidir.

Demirin çıkarıldığı iller ise şunlardır:

- Sivas: Divriği-Gürün
- Malatya: Hekimhan-Hasan Çelebi
- Balıkesir: Edremit-Havran- Eymir-Ayvalık-Ayazmant
- İzmir: Torbalı
- Kütahya: Simav
- Hatay: Kırıkhan-Payas
- Sakarya: Çam Dağı
- Bingöl
- Kahramanmaraş
- Düzce
- Kayseri

KROM MADENİ…

Sert ve parlak olmasının yanı sıra ısı ve darbelere dayanıklı bir metal olan krom evlerde, savunma sanayinde kullanılan krom madeninin önemi gün geçtikçe artış göstermektedir.

Yer kabuğunda bulunan doğal bileşenler arasında yer alan krom metalik bir görünüme sahip olan gümüş kadar parlak, sert ve dayanıklı bir madendir. Çok farklı alanlarda kullanılmasından ötürü büyük öneme sahip elementlerden biridir.

Türkiye’de Nereden Krom Çıkarılır?

Ülkemizde krom yatakları 7 bölge üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bunlar;

Muğla, Burdur ve Denizli bölgesi: Andızlık, Anik yatakları, Ilıkdere, Kaymakam, Biticealan, Kandak

Elazığ bölgesi: guleman

Erzincan – Tokat bölgesi (kopdağı yatakları, Artova ve kızıldağ)

Adana – Mersin bölgesi (doruca, yatakardıç, dereocak, kızılyüksek, dereocak yatakları)

Eskişehir – Bursa bölgesi (Orhaneli yatağı)

Antalya ve Kahramanmaraş bölgesinde bulunmaktadır.

Krom Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda krom; metalurji’de %79, refrakter malzemede %8, kimya endüstrisinde ise kadar kullanılmaktadır. Çelik üretiminde kütük demir içine katılmak suretiyle sağlamlık, sertlik ve aşınmaya karşı dayanıklılık sağlar.

Metalürji sanayisinde yaklaşık %95 oranında ferrokrom şeklinde kullanılır. Demir ile beraber olan alaşıma ferrokrom denir. Kısaca çelik de denilmektedir. Ferrokromun %90 kadarı paslanmaz ve dirençli çelik yapımı için kullanılmaktadır.