Reklam
Gündem Yine Aksu Çayı

Gündem Yine Aksu Çayı

Kahramanmaraş’ın kanayan yarası Aksu Çayı’ndaki kirlilik yine gündemde. TEMA Vakfı tarafından çayın çeşitli yerlerinde fotoğraf çekilerek kirliliğin etkileri anlatıldı.

23 Kasım 2020 - 13:29

Kahramanmaraş’ta "Havzanı Tanı, Suyunu Koru" çalışması kapsamında, kirlenen Aksu Çayı ve havza üzerindeki etkilerine dikkat çekildi.

Konuyla ilgili olarak;

"Katılımcı Nehir Havza Yönetimi Projesi kapsamında, Havzanı Tanı Suyunu Koru çalışması için Kahramanmaraş'ta bulunan Aksu Çayındayız. İlimizde bulunan sanayi ve tekstil boya sanayi tesislerinin atıkları yıllardır Erkenez, Karaçay ve Aksu Çayı üzerinden Sır Barajına buradan da Ceyhan Nehri üzerinden Cumhurbaşkanlığının Kararları ile kesin korunması gerekli hassas alan olarak belirlenen Karatepe Aslantaş Milli parkına buradan da Ceyhan Nehrini takiben Akdeniz’e akmaktadır. Acilen ilimizde ortak Biyolojik arıtma tesisi yapılması gerekmektedir.


Osmaniye ve Adana ve bazı illerde bulunan 9 ayrı bölgenin kesin korunacak “Hassas Alan” olarak tescil ve ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararları 11 Eylül 2019 Tarih ve 30885 sayılı resmi gazetede yayımlandı.” Kararda; “Osmaniye İli Kadirli ve Düziçi ilçesi sınırlarında bulunan Karatepe Aslantaş Doğal Sit alanı Koruma statüsündeki Kesin Korumalı hassas alan olarak belirlenmiştir.” denilmekte olup alanın haritası ve koordinatları da belirtilmiştir." denildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YSK seçime girebilecek partileri açıkladı: DEVA ve Gelecek Partisi Yok
YSK seçime girebilecek partileri açıkladı: DEVA ve Gelecek...
Kahramanmaraş Valiliği’nden Kayak Merkezi Kararı
Kahramanmaraş Valiliği’nden Kayak Merkezi Kararı