Reklam
Google Analytics

Google Analytics

Google Analytics uygulaması, Google’nin kullanıcılarına sunmuş olduğu bir sistemdir. Kullanımının ücretsiz olması, pek çok kişi tarafından tercih edilmesine sebep olmaktadır.

16 Mart 2020 - 15:16

Google Analytics uygulaması, Google’nin kullanıcılarına sunmuş olduğu bir sistemdir. Kullanımının ücretsiz olması, pek çok kişi tarafından tercih edilmesine sebep olmaktadır.

Google Analytics ile Analytics kelimesini sık sık duymuşsunuzdur. Peki, bu araçlar tam olarak ne işe yaramaktadır? Kullanıldığında sayfalara ne gibi yararlar sunmaktadır?

Google Analytics uygulaması genel olarak sayfanızdaki trafiğin ölçülebilmesine yardımcı olmaktadır. Trafikleri belirli aralıklarda kontrol ederek, sayfanızın kıyaslamasını kendiniz yapabilirsiniz. Ücretsiz bir Google servisi olarak kullanılan bu uygulama sayesinde SEO verilerinizden de daha fazla yararlanabileceksiniz.

Google Analytics Kaydı Nasıl Kurulmaktadır?

Google Analytics uygulamasını kullanabilmeniz için ilk olarak bir hesap açmanız ve kayıt oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için uygulamanın olduğu sayfaya giriş yapın ve sırayla şu adımları izleyin:

  • Hesap adını belirlemeniz gerekiyor. Yani kullanacağınız Google analiz uygulamasının bir ismi olmalı. Kullanacağınız bütün sayfalar bu isim ile yönetilecektir.
  • Eğer yukarıda da belirttiğimiz gibi çok fazla sayfa kullanıyorsanız, bunun için web sitesi adlarını da belirlemeniz gerekmektedir.
  • Web sayfanızın URL’sini yazmalısınız. Güvenli bir site için “HTTPS” adını kullanmanız gerekmektedir.
  • Sektörünüz ile ilgili bir seçim yapmanız istenecektir. Bu kısım biraz sıkıntılı olacaktır. Çünkü alanınızla alakalı tam olarak bir bilgi bulamayabilirsiniz.
  • Son olarak raporlama için saat dilimine karar vermelisiniz. Bulunduğunuz ülkenin saatine ve tarihine göre tercihte bulunmalısınız.

Google Analytics Uygulamasının Yararları Nelerdir?

Google Analytics uygulaması sayesinde web sayfanızın pek çok detayını analiz edebilir, reklamların sayfalarınızın için ne kadar yararlı olduğunu öğrenebilirsiniz. Analizler sayesinde, piyasadaki trendleri yakından takip edebilir, bunları da sayfanızla uygulayabilirsiniz. Raporlamalar kullanıcıların türlerine göre bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Ziyaretçilerinizin sayısını, ne kadarının sayfanızda kaldığı gibi pek çok bilgiye Google Analytics sayesinde ulaşabilirsiniz. Eğer bu konu hakkında bilgi almak isterseniz Mobitek, sayfasını kullanabilirsiniz. Mobitek, deneyimli personelleriyleler Google başta olmak üzere pek çok konu için kullanıcılarına yardımcı olmaktadır.

Günümüzde pek çok kişi gerek ticaret olsun gerekse hobi amaçlı olsun, Google’nin uygulamalarına ihtiyaç duymaktadır. https://mobitek.com/google-analytics/ adresinden konularla ilgili yardım alabilirsiniz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş İl Pandemi Kurulu Toplandı: Ek Tedbirler Geliyor
Kahramanmaraş İl Pandemi Kurulu Toplandı: Ek Tedbirler Geliyor
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü