Gölbaşı, Türkoğlu Bölgesi İçin Bir Uyarı da KSÜ’den

Gölbaşı, Türkoğlu Bölgesi İçin Bir Uyarı da KSÜ’den

KSÜ Deprem Araştırma ve Risk Yönetimi Merkezi Müdürü, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü genel Jeoloji Anabilim Dalı Başkanı Alican Kop: “Gölbaşı-Türkoğlu segmenti 7,4 büyüklüğünde deprem üretebilir”

22 Ocak 2021 - 10:18

KSÜ Deprem Araştırma ve Risk Yönetimi Merkezi Müdürü, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü genel Jeoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Alican Kop, Gölbaşı-Türkoğlu Segmentinin 507 yıldır deprem üretmediğini ve enerji topladığını hatırlatarak bu segment 7,4’ün üzerinde deprem üretebileceğine dikkat çekti.


Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Kahramanmaraş’ın sorunlarına yönelik paydaş kurum ve kuruluşlarla yaptığı çalışmalar neticesinde öncelikli sorunları belirleyerek çözüm odaklı projelere imza attı.

Bu kapsamda başvurusu yapılan, yürütülen ve tamamlanan projelere ilişkin Kahramanmaraş il protokolüne bilgilendirme sunumu yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını üniversite Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptı.

Toplantı kapsamında sunum yapan KSÜ Deprem Araştırma ve Risk Yönetimi Merkezi Müdürü, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü genel Jeoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Alican Kop yaptı. Kahramanmaraş’ın depremselliği ve bu kapsamda KSÜ Deprem Araştırma ve Risk Yönetimi Merkezi tarafından gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgi veren Kop, “Doğu Anadolu Fay Zonu'nun Gölbaşı-Türkoğlu Segmentinin Paleosismolojik Özellikleri Projesi” ve “Kahramanmaraş Fay Zonu’na Ait Diri Fayların Aktif Tektonik ve Paleosismolojik Özelliklerinin Belirlenmesi Projesi” hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Kop, Doğu Anadolu Fay Zonu Gölbaşı, Türkoğlu Segmentinin 507 yıldır deprem üretmediğini ve enerji topladığını hatırlatarak bu segment 7,4’ün üzerinde deprem üretebileceğine dikkat çekti.

 Şehrin içerisinden geçen Kahramanmaraş Fay Zonu’nun yerinin tam olarak belirlenerek 1/1000 ölçekli haritaya aktarılması için Onikişubat Belediyesi ile ortak çalışma yürüttüklerini ve 45 noktada açılan hendeklerle fayın yerini net olarak tespit ettiklerini ifade eden Kop, diğer ilçelerle de bu kapsamda çalışma yürüteceklerini söyledi.

 Dr. Öğretim Üyesi Alican Kop sunumunun ardından katılımcıların konuya ilişkin sorularını da cevaplandırdı. KSÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Metin Köse de “Yapı Güvenliği Bağlamında Kahramanmaraş’ta Yapılan Çalışmalar” hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hasan
    1 ay önce
    Bir haberin içi nasıl boş olabilir e örnek bir haber yapmışsınız. Tebrikler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta Şubat ayında 54 maganda yakalandı
Kahramanmaraş’ta Şubat ayında 54 maganda yakalandı
Kahramanmaraş’ta genç kız intihar etti
Kahramanmaraş’ta genç kız intihar etti