Reklam
Gaziantep, Maraş biberinden sonra o değerimize de el attı

Gaziantep, Maraş biberinden sonra o değerimize de el attı

Geçtiğimiz haftalarda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Maraş Biberini sahiplenerek kullandığı “Antep biberi” ifadesinin gündeme bomba gibi düşmesinin ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bir değerimize daha sahip çıktı.

10 Ekim 2019 - 16:04 - Güncelleme: 10 Ekim 2019 - 17:34

Geçtiğimiz haftalarda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Maraş Biberini sahiplenerek kullandığı “Antep biberi” ifadesinin gündeme bomba gibi düşmesinin ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bir değerimize daha sahip çıktı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği ve Türk Edebiyatı’nın ünlü şairi Abdurrahim Karakoç adına şiir okuma yarışması düzenliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Abdurrahim Karakoç Şiirleri Okuma Yarışması’na başvurular 14 Ekim ile 21 tarihleri arasında yapılabilecek.

Gaziantep’teki tüm resmi ve özel lise öğrencilerinin katılabildiği yarışmada; birinci olan öğrenci ve koordinatör öğretmenine bin lira, ikinci olan öğrenci ve koordinatör öğretmenine 750 lira, üçüncü olan öğrenci ve koordinatör öğretmenine 500 liralık hediye çekleri verilecek.

Abdurrahim Karakoç kimdir?

7 Nisan 1932 tarihinde Kahramanmaraş ili, Elbistan ilçesine bağlı Ekinözü (Cela) köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşlarda şiire merak sardı. Bu, aileden gelme bir merak diyebiliriz. Çünkü dedesi, babası ve kardeşleri de şairdirler.

İlk yazdığı şiirleri 2 kitap oIacak hacimde iken beğenmeyip yaktı ve 1958 yılından itibaren yazdıklarını 'Hasan'a Mektuplar' ismi altında 1964 yılında 10.000 adet bastırdı. FEDAİ yayınları arasında çıkan bu eser kısa zamanda tükendi ve 2. baskısını yine 10.000 adet bastırdı. 1958 yılında buIunduğu kasabada belediye mesul muhasibi olarak memuriyete girdi.1981 yılı Mart ayında emekli oldu.

Serdengeçti, Töre-Devlet, Ocak, Yeni Düşünce, Yenisey,Alperen yayınları oIarak şimdiye kadar 12 şiir kitabı, bir tane de makalelerinden derlenen nesir kitabı çıktı. 1985 yılından sonra gazetecilik yaptı. Bir ara politikaya girdi ve ayrıldı. Niçin girip, niçin ayrıldığını bir röportajda şöyle cevaplandırdı: 'Allah rızası için girmiştim, Allah rızası için ayrıldım'. 30 yılı aşkın bir zaman içinde kitapları baskı üstüne baskı yenilemektedir. Bilhassa 'Vur Emri' adlı kitap günümüz şairlerinin hiç birisine nasip olmayan kabulü görmüştür. 7 Haziran 2012 tarihinde Hakk'a yürüdü.

Kendi dilinden kendi tarifi...

'Ebedî kudretin tek sahibinden alınan emir üzerine 7 Nisan 1932 tarihinde dünyaya gelmişim. Çocukluğum şöyle-böyle geçti. Kıt imkânlara, kıtlık yıllarına rağmen hâlâ o günleri özlerim. Birçok kimseye o yılları anlatsam, 'Özlenecek neresi var? ' diyebilirler, amma ben hep çocukluk yıllarımı sevdim. Şiir yazmaya küçük yaşlarda başladım. Zaten bizim oralarda her genç şiir yazar. Bu tutku başka bir meşgalenin veya işin olmayışından kaynaklanıyor gibime geliyor. Ben de avareydim, boşluğumu şiirle doldurmaya çalıstım. Benimle şiire başlayanlar yalnızlıktan, yardımsızlıktan dökülüp gittiler.

Bana gelince: Sağolsunlar, iktidarların ve muhalefetin irikıyım politikacıları, ihtilal cuntacıları, 'bilimsel' cüppeliler, entellektüel züppeler, millî soyguncular, sosyete parazitleri, sermaye sülükleri, zulüm-işkence makineleri, adalet katleden hukukçular, dalkavuklar, üçkağıtçılar v.s. hep bana yardımcı oldular. Şiir malzememi veren onlar, öfkemi bileyen onlar oldular. Yardımlarını inkâr etmiyorum, fakat teşekkür de etmiyorum. Dinsizlerin değil, din düşmanlarının, yani İslâm düşmanlarının da az yardımı olmadı. Bir bakıma dinî duygularımın kuvvetlenmesine vesile oldular. En uygun zamanda yaşadığıma inanıyorum. Yardımcılarım (!) var oldukları sürece yazmaya devam edeceğim. Allah (cc) kısmet ederse...'

Abdurrahim Karakoç’un Eserleri:

Hasan'a Mektuplar (1965)

El Kulakta (1969)

Vur Emri (1973)

Kan Yazısı (1978)

Suları Islatamadım (1983)

Beşinci Mevsim (1985)

Dosta Doğru(1994)

Akıl Karaya Vurdu (1994)

Yasaklı Rüyalar (2000)

Gökçekimi (2000)

Gerdanlık-I (2000)

Gerdanlık-II (2002)

Gerdanlık-III (2005)

Parmak İzi (2002)

Düşünce Yazıları, Çobandan Mektuplar(Deneme)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraşlı İşadamı Mustafa Buluntu’nun Acı Kaybı
Kahramanmaraşlı İşadamı Mustafa Buluntu’nun Acı Kaybı
Kızılay Çağlayancerit’te ihtiyaç sahibi çocukların yüzünü güldürdü
Kızılay Çağlayancerit’te ihtiyaç sahibi çocukların yüzünü...