Reklam
Elbistan’ın Koronavirüs Haritası Değişti

Elbistan’ın Koronavirüs Haritası Değişti

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde koronavirüs vakıalarının arttığı ifade ediliyor.

04 Temmuz 2020 - 18:02

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasında Elbistan’daki koronavirüs vakalarının yoğunluğunun arttığı görülürken, ilçe merkezinde birkaç bölge dışında virüsün uğramadığı yer kalmadı.

Uygulamada, ilçeye bağlı Karaelbistan ile Çiçek Mahallesi’ndeki vaka sayılarının çoğalması da dikkatlerden kaçmadı.

Ülke genelinde 5 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüsün, Elbistan’daki vaka dağılımı ve sayısı değişti.

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasından derlenen bilgilere göre, haziran ayı ortalarındaki vaka haritası, ilçenin birçok noktasına yayıldı.

Vatandaşları koronavirüs konusunda bilgilendirmek ve hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek amacıyla geliştirilen uygulamada, haziran ayında ilçede risk düzeyinin arttığı bölgeler değişti. Esentepe Mahallesi ve Bahçelievler Mahallesi’nin bazı bölümlerinin yüksek riskli gösterildiği uygulamada, 4 Temmuz itibariyle odak noktalar Pınarbaşı Mahallesi ile Battalgazi Mahallesi oldu. Karaelbistan ve Çiçek Mahallesi’nde virüs yoğunluğunun artması dikkatlerden kaçmadı. Rehavet, bu sonucu doğurdu.

 Elbistan’daki vaka artışlarının, 1 Haziran sonrası başlayan normalleşme sürecinde vatandaşların rehavete kapılarak özellikle maske takma ve sosyal mesafe kurallarına uymamaları sonucu yaşandığı değerlendiriliyor.

Maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu Elbistan’da vatandaşların büyük çoğunluğunun maskesini takmadığı ya da çenesinde taşıdığı gözlerden kaçmıyor. Sosyal mesafenin hiçe sayıldığı toplu organizasyonlar da virüsün yayılmasındaki en önemli etken olarak gösteriliyor. Yetkililer, özellikle maske takma kuralına uyulmasının önemini vurgularken, bu kurala uymayanlara 900 TL para cezası kesildiğini bir kez daha hatırlattılar.

(kaynak-elbistanınsesi) 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş İl Müftülüğü’nden ‘Ezan Sesi Kısıldı’ İddialarına Yanıt
Kahramanmaraş İl Müftülüğü’nden ‘Ezan Sesi Kısıldı’...
Polisten Silah kullananlara sıkı takip, 24 şüpheli yakalandı
Polisten Silah kullananlara sıkı takip, 24 şüpheli yakalandı