Reklam
Elbistan’da iş bulamayan yüzlerce genç İngiltere’ye gitme...

Elbistan'da iş bulamayan yüzlerce genç İngiltere'ye gitme hayali kuruyor

Elbistan'da yaşayıp çalışacak iş bulamayan yüzlerce genç, iş bulup daha iyi bir yaşam sürme umuduyla İngiltere'ye gitmek için aracı firmalara başvurularda bulunuyor.

20 Kasım 2020 - 20:37

Elbistan Olay’ın haberine göre yıllardır göç veren Elbistan'da istihdam sağlanamadığı için binlerce genç Elbistan dışına çıkarak iş bulmaya çalışıyor.

Gurbette çalışarak yeterli birikimi sağlayamayan kişilerin son umudu da İngiltere'ye gitmek oldu. Elbistan'da bine yakın kişinin İngiltere'ye gitmek için başvuru yaptığı öğrenildi.

ÇOĞUNLUK GENÇLER

Elbistan'dan İngiltere'ye gitmek için başvuru yapanların çoğunun ise 24-34 yaş arası olduğu öğrenildi. Yüzlerce kişi iş bulma ve daha iyi standartlarda yaşamak için 'Ankara Antlaşması'nı kullanarak aracı firmalara başvuru yapıyor.

ELBİSTAN'DA İŞ YOK

Elbistan'ın yıllardır göç vermesinin ve bukadar insanın yurt dışına gitmesinin sebebi ise Elbistan'da istihdam sağlanamaması. Elbistan'da bulunan Şeker Fabrikası ve özelleştirilen Termik Santrali'nden başka istihdam sağlayan bir fabrika veya kuruluş bulunmuyor.

İL OLMA HEDEFİNDEN UZAKLAŞILIYOR

Elbistan, il olma hedefinden ise nüfusun azalmasıyla birlikte adım adım uzaklaşıyor. Bunun önüne geçilebilmesi için ise acilen istihdamı arttıracak plan ve projelerin yapılması gerekiyor.

"İŞ YOK NE YAPALIM GİDERİZ DAHA İYİ"

İngiltere'ye gidip iş bulmak ve ilerleyen süreçlerde de kendi işini kurmak isteyen Elbistanlı bir genç yaptığı açıklamasında; "Elbistan'da asgari ücrete bile çalışacak iş bulamıyorum. Üniversite okudum 4 yıl ama iş yok ne yapalım, gideriz çalışırız daha iyi. Ben de memleketimde çalışmayı isterim daha iyi olur ama bana çalışabileceğim tek bir yer gösterin. Zaten esnaf kan ağlıyor onlarda mecburen ya çok ucuza işçi çalıştırıyor ya da Suriyeli çalıştırıyor" dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KASKİ’den her şartta kesintisiz hizmet
KASKİ’den her şartta kesintisiz hizmet
Halk otobüsünün tekeri mermi gibi fırladı
Halk otobüsünün tekeri mermi gibi fırladı