Reklam
Eğitim Sen’den Açıklama

Eğitim Sen’den Açıklama

Eğitim-sen Kahramanmaraş Şubesi tarafından yapılan açıklamada Koronavirüse ilişkin bilgilendirme yapıldı.

11 Eylül 2020 - 11:24

İŞTE AÇIKLAMA…

Eğitim gündemi yoğunluğunu korumaya devam ediyor. Salgın koşullarında eğitimin nasıl olacağından tutun da eğitim ve bilim emekçilerinin hakları açısından çok sayıda tartışma başlığı gündemde yerini koruyor. Salgınla beraber kamusal yaşamın ve kamusal hizmetlerin her gün yeniden tanımlandığı ve yapılandığı bir süreci birlikte yaşıyoruz.

9 Eylül tarihi Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Eğitimi Saldırılardan Koruma Günü” olarak kabul edildi ve bu yıl ilk kez bu konuda etkinlikler düzenleniyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 29 Mayıs 2020 tarihinde kabul edilen bu kararla artık 9 Eylül tarihinde her yıl eğitimin, öğrencilerin, eğitim ve bilim emekçilerinin saldırılardan korunması ile ilgili farkındalık ve kamuoyu yaratma amaçlı faaliyetler yürütülecek. Bu konu ile ilgili devletlerin önlem alması ve gerekli düzenlemeleri yapması istenecek.

Salgının ilk dönemine benzer şekilde siyasi iktidar kendine muhalefet eden tüm kesimler üzerinde baskısını sürdürüyor. Gazetecilerle ilgili bugün görülen duruşma da benzer bir durumun sonucu olarak yaşanıyor. Haber yapan gazetecilerin, siyasi düşüncesi için faaliyet yürüten siyasetçilerin cezaevlerinde tutulmaya devam edilmesi anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir durum değildir. Özgürlüklerimizden ve haklarımızdan vazgeçmemeye kararlıyız.

Bugünün Gündemi:

1. Okulların ailelerin tercihine bağlı olarak ilkokulların 1. sınıfları ve okul öncesi kurumlarda bulunan öğrenciler için açılacağının açıklanması yeterli bir karar değildir. Öğrencilerin yüz yüze eğitim alıp almaması tercihinin sadece ailelere bırakılması yoksul ve dezavantajlı gruplar açısından çeşitli eşitsizlikler yaratacaktır. Bu kararın sağlıklı hayata geçebilmesi için yoksul ailelere ve çalışmak zorunda olan ailelere maddi destek sağlanmalıdır. Çalışmak zorunda olan ailelerin öğrencileri için okula devam etmeme tercihi kullanıldığında anne babadan birine ücretli izin hakkı tanınmalıdır.

2. Çocuğu okula başlayacak ailelerden okulların taahhütname alması ve bu şekilde yasal sorumluluktan kurtulma arayışı doğru bir tutum değildir. Öğrencilerin okulda karşılaşabileceği her tür sağlık sorunundan birinci derecede sorumlu olanlar, okul yöneticileri ve silsile yoluyla tüm eğitim yöneticileridir. MEB, taahhütname gibi arayışlara girmemeli, tüm dikkatini ve olanaklarını okullarda yeterli önlem almaya harcamalıdır.

3. ÖSYM Başkanlığı 11 Ekim 2020 tarihinde yapılacak olan EKPSS’yi Bilim Kurulu’nun önerisiyle ileri bir tarihe erteledi. Bilim Kurulu’nun 11 Ekim tarihinde yapılacak bir sınavın ertelenmesini isteyip, 6 Eylül tarihinde gerçekleştirilen 2020 KPSS Lisans ile ilgili öneride bulunmamasını anlamamız mümkün değil. Kurulun bilim insanlarından oluşması nedeniyle aldığı kararlarda tutarlılık aramamız doğaldır. Bilim Kurulu, 6 Eylül tarihinde yapılan KPSS ile ilgili neden öneride bulunmadığını bir an önce kamuoyuna açıklamalıdır.

KAMUOYUNA SAYGIYLA SUNARIZ

EĞİTİM SEN MERKEZ YÜRÜTME KURULU

09 Eylül 2020 tarihi itibarıyla Covid-19 vakası görülen veya pozitif vakayla temaslıların çalışmalara katıldığı eğitim kurumlarının listesidir:

1. Adana Seyhan Turhan Cemal Beriker İ.O.

2. Aksaray Merkez Mimar Sinan İ.O.

3. Ankara Altındağ Karapürçek Şehit Ferhat Muratoğlu İ.O.

4. Ankara Etimesgut Samiye Naim Eğitim Vakfı O.O.

5. Ankara Keçiören Bilal Yaşar O.O.

6. Antalya Finike Şehit İsmail Çalkan İ.O.

7. Antalya Konyaaltı Bedriye Bileydi İ.Ö.

8. Antalya Muratpaşa Antalya Barosu M.T.A.L.

9. Antalya Muratpaşa Vali Saim Çotur İ.O.

10. Artvin Merkez 15 Temmuz A.L.

11. Batman Merkez Atatürk O.O.

12. Diyarbakır Kayapınar Muhammet Yurtoğlu M.T.A.L.

13. Gaziantep Şahinbey Hacı Muzaffer Bakbak M.T.A.L.

14. Mersin Tarsus Şehit Uğur İnal O.O.

15. Samsun İlkadım 19 Mayıs İşitme Engelliler O.O.

16. Trabzon Ortahisar Bedri Rahmi Eyüpoğlu O.O.

17. Yalova Çınarcık A.L.

18. Yalova Merkez Necmettin Erbakan Sosyal Bilimler Lisesi

Önceki Listelerde Vaka Görülen Okul Olarak İsmi Yayınlanan Ancak Vaka Görülmediği Belirlenen Okullar:

1. Diyarbakır Yenişehir Ahmet Arif A.L.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali coşkun’dan KASİAD’A ziyaret
Vali coşkun’dan KASİAD’A ziyaret
Kahramanmaraş’ın Bir İlçesi Felaketi Yaşıyor: Bir Günde 100 Vaka
Kahramanmaraş’ın Bir İlçesi Felaketi Yaşıyor: Bir Günde 100...