Reklam
Dünyanın Yemeğini Kahramanmaraş Pişiriyor

Dünyanın Yemeğini Kahramanmaraş Pişiriyor

KTOGD –Başkanı ve Otel Germanıcıa – Yön.Kur.Üyesi Gökhan Büyükdereli, Kahramanmaraş’ın yöresel ürünleri, kalitesi ve muhteşem lezzetleri ile adından söz ettirmeye devam ettiğini söyledi.

23 Kasım 2020 - 12:42

“Aynı zamanda bu yemeklerin kalitesi yanında da gastroteknolojiyi en iyi kullanan çok güçlü bir sanayiye sahip. “ diyen Gökhan Büyükdereli, kentin ekonomisine ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Çelik tencere ürünleri 123 üzeri ülkeye ihraç edildiğini dile getiren Gökhan Büyükdereli “Türkiye’nin ve dünyanın birçok markası şehrimizde üretilmektedir. Bakır el sanatlarının teknolojiyle birleşmesiyle şehrimiz adeta gastronomi şölenine dönüşüyor. Bir yemeğin yapımı ve kalitesinin yanında sunuş şekli ve hikayeside çok önemlidir. Şehrimiz Dulkadiroğlu beylik kültüründen ve Osmanlı sarayıyla akrabalık ilişkisi olduğu için yemeklerde  bundan dolayı sofra ve masa düzenine dikkat edilmiştir. Bununla ilgili tekstil , Maraş işi , bakır işçiliği ile yapılan mutfak  araç ve gereçlerini geliştirmiştir. İkram sofralarında Maraş işi ile yapılan masa örtüleri , sofra örtüleri ve sunum malzemeleri ile  göze hitap etmiş. Bakır el sanatlarında  çok iyi olduğu için bunu mutfak araç ve gereçlerine dönüştürülmüş ve arkasından çeliğin teknoloji ile birleşmesi ile hem sağlıklı hem de sunumla göze hitap etmeye devam edimiştir. Nefis Kahramanmaraş  yemekleri ile de tam bir görsel ve gastronomik şölen haline gelmiştir. Şehrimiz hemkültür , gastronomi hem de gastroteknoloji şehridir. Tüm dünyayı bu şöleni görmeye bekliyoruz. “

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karda drift pahalıya patladı
Karda drift pahalıya patladı
Şehit kızına emniyet müdüründen doğum günü sürprizi
Şehit kızına emniyet müdüründen doğum günü sürprizi