Reklam
“Darbelere karşı demokrasiyi ve adaleti savunacağız”

“Darbelere karşı demokrasiyi ve adaleti savunacağız”

Eğitim Sen Kahramanmaraş Şubesi Başkanı İsmail Tekardıç, 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen hain darbe girişimini kınadı. Tekardıç, yaptığı açıklamada açıklamada “Darbe girişimi gecesi ibrenin kime doğru yöneleceğini beklemedik, tavrımızı net bir şekilde ortaya koyarak darbeye ve darbecilere karşı olduğumuzu hiç çekinmeden beyan ettik” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz 2019 - 15:19

Eğitim Sen Kahramanmaraş Şubesi Başkanı’nı 15 Temmuz hakkında şunları dile getirdi:

“Uluslararası Çalışma örgütü olan İLO üyesi olan Eğitim Sen bugüne kadar ülkemizde gerçekleştirilen veya teşebbüs edilen her türlü darbeci ve cuntacı anlayışa karşı çıkmıştır.15 Temmuz darbe girişimi de bunlardan bir tanesidir biz çok iyi biliyoruz ki hiçbir darbenin meşruiyeti olamaz. Bu nedenledir ki darbeye teşebbüs edildiği gece hiç tereddütsüz bu girişimin karşısında olduğumuzu darbe girişimini onaylamadığımızı açık bir şekilde tereddütsüz dile getirdik. Darbe girişimi gecesi ibrenin kime doğru yöneleceğini beklemedik, tavrımızı net bir şekilde ortaya koyarak darbeye ve darbecilere karşı olduğumuzu hiç çekinmeden beyan ettik.   

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuda başlatılan ve darbecilere yönelik olduğu söylenen soruşturmalarla kitlesel ihraçlar yaşanmıştır. Eğitim Sen, kamuda yürütülen darbe soruşturmalarında ihraç edilenlerin, hangi siyasi görüşten olduğuna, hangi sendikaya üye olup olmadığına bakılmaksızın, soruşturmaların mutlaka hukuk kuralları içinde ve büyük bir titizlikle yapılmasını, tek bir kişinin bile mağdur edilmemesi gerektiğini vurgulamıştır. 

1 Eylül gece yarısı, OHAL kapsamında yayınlanan 672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler ile başlayan kitlesel tasfiyeler gerçekleştirilmiştir. Bu kadar kısa süre içinde bitirilmesi mümkün olmayan inceleme ve soruşturmalar ulusal ve uluslararası hukukun en temel ilkeleri ayaklar altına alınarak yapılan ihraçların somut hukuki delillerden çok, büyük ölçüde siyasi fişlemeler üzerinden yapıldığı anlaşılmaktadır. 

Hükümet, kamudan ihraç edilenlerin hangi somut gerekçelerle ihraç edildiklerini, ihraç edilenlerin darbe girişimi ile aralarında hangi somut bağlar bulunduğunu en küçük bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklamalıdır. Kamuda yaşanan ihraçlara bakıldığında “darbecilerle mücadele” söyleminin gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır.15 Temmuz darbe süreci, hükümet tarafından kendilerinden farklı düşünenleri de tasfiye etmek için bir fırsat olarak kullanılmıştır. Hukukta yöntem şudur her hangi bir kişinin bir terör örgütü ile bağlantısı varsa somut deliller ortaya konarak yargılanır buna kimse bir şey diyemez ancak yapılan basın açıklamaları sendikal faaliyetler suç unsuru olarak gösterilip insanlar mesleklerinden ihraç edilemez. Eğitim sen üyelerine isnat edilen suçların tamamı basın açıklamaları ve sendikal faaliyetlerdir. Bunlar da Anayasanın çalışanlara tanıdığı haklardandır. 

Bu ihraçlar maalesef ülkemizi uluslararası arenada zor durumda bırakacaktır. Eğer suçluluğu maddi somut delillere ispatlanmayan ihraç edilen kamu çalışanları iç hukuk tükendikten sonra AİHM e başvuracaklardır. Türkiye bu durum karşısında azımsanmayacak tazminat ödemek durumunda kalacaktır.

15 Temmuz darbe girişimi karşısında net bir tutum alan Eğitim Sen üyelerinden 1380 öğretmenin ihraç edilmesi, sürecin hükümet tarafından kendileri gibi düşünmeyenlerin de hedef alındığını göstermektedir.

 

Bugün 40 bine yakın eğitim çalışanı ihraç edilmiş durumdadır bu ihraçlardan bin 380 eğitimci Eğitim sen üyesidir diğer ihraç olan eğitim çalışanları diğer sendikaların üyesidir. Ama bu hukuksuzluğun bir an önce son bulması için mücadele veren sendika Eğitim Sen’dir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, binlerce üyesi bir gece yarısı çıkarılan KHK ile ihraç edilen diğer sendikalardan en küçük bir itiraz gelmemiş olmasıdır. Üyelerinin meşru haklarını savunmayan sendikaların kendilerini sorgulamaları gerekmektedir. 

Kime karşı darbe yapılıyor olursa olsun dünya görüşlerimiz ve siyasi görüşlerimiz farlı olsa da hiçbir darbenin yanında asla yer almayız bunu 12 Eylül darbesinde de 12 Şubat post modern darbesinde de gösterdik. Bununla beraber şu da bilinmelidir Eğitim Sen olarak yapılan her türlü haksızlık ve hukuksuzluk karşısında hukuksal mücadeleden geri durmayacağımız bilinmelidir. Kamuoyu, Eğitim Sen’i hak ve adalet  yolundaki kararlı ve onurlu duruşunu çok iyi bilmektedir.  

Eğitim sen olarak şunu talep ediyoruz haksız ve hukuksuz şekilde ihraç edilen tüm kamu görevlileri görevlerine iade edilmelidir.

 Eğitim sen bugüne kadar yapılmış darbelerin acılarını yaşayan bir sendikadır. Dolayısı ile hiçbir darbenin yanında asla yer almaz Demokratik, laik ve sosyal devlet anlayışını savunur. Barış ve adaletten yanadır. Bütün terör örgütlerini lanetler. Hiç bir gruba cemaate ve yapıya bağlı değildir. Bu vesile ile Eğitim sen olarak 15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yılında yapılan bu mefhum girişimi lanetliyor ve kınıyoruz.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraşlı Siyasetçi Koronavirüse Yakalandı
Kahramanmaraşlı Siyasetçi Koronavirüse Yakalandı
Çınar konağı’ndan ‘yaz’a merhaba etkinliği’
Çınar konağı’ndan ‘yaz’a merhaba etkinliği’