Dağlıca Mahallesi

Dağlıca Mahallesi

Kahramanmaraş ilinin Afşin ilçesine bağlı bir mahalledir. Kahramanmaraş’a 185 km, Afşin ilçe merkezine 40 km mesafede yer alır. Yerleşme 250-300 yıl kadar önceleri “Marabuz” ismi ile kurulmuş bir köy iken, 12 Kasım 2012’de TBMM’de kabul edilen 6360 sayılı kanun gereğince mahalle statüsüne kavuşmuştur.

22 Temmuz 2019 - 17:01

Marabuz yöre halkı arasında “Maravuz” olarak  bilinmektedir.  Mahallenin ismi 1969 yılında Dağlıca olarak değiştirilmiştir. Afşin ilçesinin kuzey sınırında yer alan mahallenin kuzeyinde  Sivas  il  sınırı  kuzeybatısında Kayseri il sınırı yer almaktadır.  Kuzeyden  Sivas ili  Gürün  ilçesi  kuzeybatıdan Kayseri ili Sarız ilçesi doğudan Armutalanı Mahallesi, güneyden İncirli Mahallesi, Tanır Mahallesi ve Altın Elma Mahalleleri ile komşudur.

Mahalle tarihî kervan yolu üzerinde  bulunmaktadır.  Bu yolu izleyen kervanlar Dağlıca Mahallesi  ile  Tanır  Mahallesi arasında yer alan Kurucahan’da konakladıktan  sonra  Hurman Kalesi’nden  geçip  Kayseri’ye ulaştıkları  tarihî  kaynaklarda belirtilmektedir. Mahallede yaşayan halkın büyük bir kısmı Malatya’nın  Akçadağ  ilçesinden gelip bu bölgeye yerleşmiştir. Çok eski bir yerleşim alanı ve dinî merkez özelliği gösteren mahalle, etrafı Binboğa dağları ile çevrili olan bir vadi boyunca yerleşmiştir.  Yörede  Hurman Kalesi ve yedi adet tarihî yapı harabesi bulunmaktadır.Yükseltisi  1.360  m  olan yörenin  geneli  karasal  iklime sahiptir.  Yazları  sıcak  ve  kurak  kışları  oldukça  soğuktur.

Mahalle  yer  şekillerine  bağlı olarak dağınık bir yerleşim yapısına sahiptir. Hurman kalesinden Topaktaş Mahallesi ve kadar  Ördekli  Çayı  kıyısına kadar on kilometrelik bir alana yayılmıştır. Dağlıca Mahallesinin içinden geçen Ördekli Çayı ile  mahallenin  doğusundan geçen  Hurman  Çayı  boyunca tarımsal üretim yapılmaktadır. Ördekli  Çayı,  Hurman  Kalesinin altında Hurman Çayı ile birleşmektedir. Bu çayın aktığı vadi boyunca nohut, buğday, kayısı, dut, ceviz, fasulye tarımı yapılmaktadır. Bölgenin geçim kaynağı hayvancılık ile meyve ve sebze yetiştiriciliğidir. Dağlık alanlarda hem büyük hem de  küçükbaş  hayvancılık  faaliyetleri  yapılmaktadır.  Hatta yaz döneminde küçükbaş hayvancılıkla uğraşan aileler yaylacılık faaliyeti ile uğraşmaktadır. Mahallenin   çevresinde mermer ve krom madenleri yer almaktadır. Yörede çıkarımı yapılan bu madenler yakın illere gönderilip oralarda değerlendirilmektedir. Mahallede yeterince  istihdamın  sağlanamaması, arazi şartlarının zorlu ve ekilecek alanın az olması yöredeki nüfusun yılın belirli dönemlerinde yakın il ve ilçelere tarım işçiliği için gitmesine ve hatta göç etmesine neden olmuştur. Nüfus 1990’da 5003, 2000’de 1874,  2012’de  1104,  2013’te 1011,  2014’te  960,  2015’te  ise 899 olmuştur. Dağlıca Mahallesinin nüfusu 2016 ‘da ise toplam 919’dur. Bu nüfusun 498’i erkek,  421’i  kadındır.  2015’e kadar bariz bir şekilde azalan yöre nüfusu 2016’da bir miktar  artış  göstermiştir.  Yörede bir önceki yıla göre artış oranı %2,22 ve artış miktarı ise 20 kişidir.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yıldız Holding En İyi İşveren Markası seçildi
Yıldız Holding En İyi İşveren Markası seçildi
KAMEK’te Eğitimler Devam Ediyor
KAMEK’te Eğitimler Devam Ediyor