Dağlı Aşireti

Dağlı Aşireti

Konargöçer Aşiret arşiv belgelerinden Türkmân taifesinden olduğu tespit edilen Dağlı Aşireti, Osmanlı döneminde Maraş Sancağı’nın yanı sıra Yanya Sancağı’nda konargöçer hayat yaşamıştır. 1765 tarihli bir belgede, Maraş Sancağı’nda ‘Dağlı’ adını taşıyan bir nahiyeye rastlanmakla birlikte, 1800 yılında ise Maraş Sancağı’nda bu isimde bir köyün varlığı tespit edilmiştir.

22 Temmuz 2019 - 16:39

Maraş’a  tâbi  Dağlı  köyünün adını söz konusu aşiretten almış olduğu düşünülmektedir. XIX. yüzyılın başlarına ait bir arşiv belgesinde, Osmanlı Devleti’nin  Dağlı  Aşireti’nin  boy beyi Abdurrahman’dan iki yüz askerle sefere katılmasını istediği ancak daha sonra bundan vazgeçerek asker yerine sefere 35 bin kuruş yardım yapmasını istediği görülmektedir. Bu belgelerden hareketle XIX. yüzyılın başlarında Dağlı Aşireti’nin boy  beyinin  kim  olduğuna dair bilgi kesinlik kazanmıştır.

Ayrıca bu bilgi, Maraş Âhkâm Defteri’ndeki bir başka bilgi ile desteklenmektedir:  Rişvanoğullarından  Hacı  Alioğullarının Abdurrahman adlı şahsın borcunu ödemediği ifade edilerek, şahıs şikâyet edilmiştir. Şikâyet  üzerine  1804  yılında Maraş Valisi Kalender Paşa’ya meseleyi halletmesi için bir hüküm gönderilmiştir. Hükümde “Dağlı  Boy  Beyi  Küpelioğlu Abdurrahman” ifadesine rastlanmaktadır. Söz konusu ifade, hem  Dağlı  Aşireti  hakkında hem de Maraş’taki Küpeli köyünün adının nereden geldiği hakkında bilgi vermektedir.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yüzme Yarışları Yapıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yüzme Yarışları Yapıldı
Akbolat: Ülkemize umut yeşertiyoruz!
Akbolat: Ülkemize umut yeşertiyoruz!