Cumhuriyet Tarihinin En büyük Operasyonu Kahramanmaraş’a Uzandı

Cumhuriyet Tarihinin En büyük Operasyonu Kahramanmaraş’a Uzandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen ve tarihin en büyük operasyonu olarak nitelendirilen ‘Silici’ Kahramanmaraş’a uzandı.

16 Ocak 2021 - 13:48

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul merkezli olmak üzere aralarında Kahramanmaraş’ın da bulunduğu 50 ilde "Silici" kod adlı eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Alınan bilgiye göre yapılan soruşturma kapsamında bilişim sistemleri yoluyla kamu kurumlarını zarara uğrattığı tespit edilen 220 şüpheli gözaltına alındı.

 Operasyonun Kahramanmaraş ve ilçelerinde de yapıldığı öğrenildi. Kahramanmaraş’ta gözaltına alınan kişiler arasında da bu sektörde faaliyet gösteren kişiler olduğu ifade ediliyor.

170 akaryakıt istasyonu, 23 akaryakıt dağıtıcı firması, 1 istasyon teknik destek firması, 2 otomasyon yazılım ve bağlı 1 şubesi olmak üzere toplam 242 noktada vergi müfettişleri ile gelir uzmanlarının katılımı ile yapılan aramalarda mali belgelere ve dijital materyallere el konulduğu kaydediliyor.

Yapılan incelemelerde akaryakıt istasyonlarından 608 milyon litre akaryakıt satış verisinin otomasyon sistemlerine müdahale edilerek silindiği tespit edildi.

  Silinen akaryakıtın güncel maddi değerinin yaklaşık 3,6 milyar TL olduğu ve MASAK raporuna göre devletin yıllık 3 milyar TL, 5 yıl içerisinde 15 milyar TL zarara uğratıldığı aktarıldı.

Kahramanmaraş ve ilçelerine uzanan operasyonda çalışmalar devam ediyor. 

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazeteci Lütfi Yıkan’ın İsmi Dulkadiroğlu Gençlik Merkezinin Sergi Salonuna Verildi
Gazeteci Lütfi Yıkan’ın İsmi Dulkadiroğlu Gençlik Merkezinin...
Adil Sani Konukoğlu’ndan Teknofest Değerlendirmesi
Adil Sani Konukoğlu’ndan Teknofest Değerlendirmesi