Reklam
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin Saçtığı Paralar...

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin Saçtığı Paralar Yeniden Meclis Gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin devasa harcamalarını bir kez daha gündeme taşıdı.

08 Kasım 2019 - 11:38

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin devasa harcamalarını bir kez daha gündeme taşıdı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte kurulan 4 ofisten 1’i olan Yatırım Ofisi, kontrolsüz harcamalarıyla neredeyse Cumhurbaşkanlığı bütçesiyle yarışacak durumda.

Yatırım Ofisi’nin yıllık harcama tutarının 53 milyon TL olduğu, “Yabancı danışman” giderlerinin de 10 milyon TL’yi bulduğu ortaya çıktı. Ofis, hediyelik eşyalara 237 bin TL, reklam giderlerine 2 milyon 679 bin TL harcadı.

Kuruluş aşamasında görev tanımı “Türkiye’de yatırım yapılmasını özendirmeye yönelik çalışmalar yapmak” olarak ilan edilen Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin harcamalarını daha öncegündeme taşıyan CHP Milletvekili Ali Öztunç, konuyu yeniden TBMM çatısınagetirdi.

Öztunç’un Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu önerge aynen şu şekilde;

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile ilgili verdiğim önergeme cevap vermediniz. 2018 Sayıştay raporunda yabancı danışman giderleri 9.939.917,31 TL, yabancı danışman ücretleri 9.625.024,30 TL ve yabancı danışman harcamaları 314.893,01 TL olduğu görülmektedir. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin söz konusu yabancı danışmanların bu kadar yüksek maliyetinin olmasının sebeplerini ve yabancı yatırımların ülkemize gelmesinde kat edilen mesafe konusundazihinlerde oluşan soruların cevap bulması gerekmektedir.

Buna istinaden;

  1. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi kaç ülkede faaliyet göstermektedir?
  2. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, 2018 ve 2019 yıllarında kaç yabancı danışman görevlendirmiştir?
  3. Yabancı danışmanlar hangi ülkelerde görev yapmıştır? Bu kişilere yıllara göre ne kadar ödeme yapılmıştır?
  4. Bu kişilerin isimleri ve uzmanlık alanları nedir?
  5. Bu danışmanları seçerken hangi kriterler gözetilerek seçilmişlerdir?
  6. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, kurulduğu günden bu yana Türkiye’ye kazandırdığı uluslararası yatırımlar nelerdir?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın Kayınbabası Kahramanmaraş’ta Toprağa Verildi
AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın Kayınbabası Kahramanmaraş’ta...
Kipaş kağıt’tan açıklama; ’’atılan çamur bize yapışmaz !‘’
Kipaş kağıt’tan açıklama; ’’atılan çamur bize yapışmaz...