Çocukların Hayatı Eğlenerek Öğrendiği Adres: Akıl Küpü

Çocukların Hayatı Eğlenerek Öğrendiği Adres: Akıl Küpü

Kahramanmaraş’ta Güllü Pınarbaşı’nın Genel Müdürlüğünü yaptığı Akıl Küpü Gündüz Bakımevi ve Kreş’te okul öncesi çocuklar, zengin etkinliklerle hayatı eğlenerek öğreniyorlar.

31 Temmuz 2019 - 13:12 - Güncelleme: 31 Temmuz 2019 - 13:29

Kahramanmaraş’ta Güllü Pınarbaşı’nın Genel Müdürlüğünü yaptığı Akıl Küpü Gündüz Bakımevi ve Kreş’te okul öncesi çocuklar, zengin etkinliklerle hayatı eğlenerek öğreniyorlar.

Karamanlı Mahallesi’nde hizmet veren ve mutlu çocuklar yetiştirmeyi amaçlayan Akıl Küpü Gündüz Bakımevi ve Kreş’te okul öncesi eğitim süresince çocuklar okula hazırlanırken; paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğreniyorlar.

Kreş eğitiminin önemine değinen Akıl Küpü Gündüz Bakımevi ve Kreş Genel Müdürü Güllü Pınarbaşı, okul öncesi eğitimin amacının çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve çocuğun yeteneklerini görünür kılmak olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Çocuğun doğduğu günden temel eğitime başladığı güne kadar geçen yılları kapsayan ve çocukların daha sonraki yaşamlarında önemli rol oynayan; bedensel, psikomotor, sosyal-duygusal, zihin ve dil gelişimlerinin büyük ölçüde tamamlandığı, kişiliğin şekillendiği ve çocuğun devamlı olarak değiştiği bir süreçtir. Bu nedenle, çocuğun küçük yaşlarda sağlıklı bir ortamda gelişimini sürdürmesi önem kazanmaktadır.”

Pınarbaşı, “Sağlıklı ve istenilen davranışlara sahip çocuklar yetiştirmek, onların gelişim özelliklerini ve bu özellikler doğrultusunda gereksinimlerinin neler olduğunu bilmeye bağlıdır. Erken çocukluk dönemindeki gelişmelerle, okul öncesi eğitim artık anne babanın yalnız başına başarabileceği bir konu olmaktan çıkmış durumdadır” dedi.

“ÖĞRENCİ-ÖĞRETMEN-VELİ BİRLİKTELİĞİ ÖNEMLİ!”

Eğitimin, öğrenci-öğretmen-veli üçgeninden oluşan bir yapı olduğunu ifade eden Pınarbaşı, eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasında bu birlikteliğin büyük payı olduğunu kaydederek şu açıklamalarda bulundu: “Öğrenci-öğretmen-veli üçgeninden oluşan birliktelik ne kadar bilinçli ve sağlıklı olursa, çocuklarımızda o oranda sağlam bir kişilik kazanırlar. Eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasında ve insanların ileri yaşlardaki başarılarında okul öncesi eğitimin büyük rol oynadığını da ifade eden Pınarbaşı, vatana ve millete hayırlı evlat yetiştirmenin yolunun eğitimden geçtiğine işaret etti.”

“OKULÖNCESİ EĞİTİMİNİN DEVLET TARAFINDAN DESTEKLENMELİ!”

Okulöncesi eğitiminin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydeden Akıl Küpü Gündüz Bakımevi ve Kreş Genel Müdürü Güllü Pınarbaşı şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye genelinde ortalama okul öncesi okullaşma oranı yüzde 15 düzeyinde. Bu, son derece çarpıcı bir orandır. Avrupa’daki birçok ülkede bu oran yüzde 100’dür. Aile ve eğitimci işbirliği ile gerçekleşen okulöncesi eğitim; çocuğun daha yaratıcı, ileriyi görebilen, yeni ürünler yaratabilen ve çevresini kendi amaçları için yönlendirebilen bir birey olarak yetişmesine katkı sağlayacaktır. Bu yüzden devletin kreşlere destek vermesini bekliyoruz.”

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yüzme Yarışları Yapıldı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yüzme Yarışları Yapıldı
Akbolat: Ülkemize umut yeşertiyoruz!
Akbolat: Ülkemize umut yeşertiyoruz!