Reklam
Cırcır Böceklerinin İlk Kez Ne Zaman Cırladığı Bulundu

Cırcır Böceklerinin İlk Kez Ne Zaman Cırladığı Bulundu

Araştırmacılar böceklerin çevresel etkilerini kavramak için önce evrimlerini anlamamız gerektiğini düşünüyor

05 Ekim 2020 - 13:09

Uluslararası bir araştırma ekibi, çekirge ve cırcır böceklerinin bulunduğu böcek ailesindeki (Orthoptera, düz kanatlılar) sese dayalı iletişimin nasıl evrimleştiğini inceledi.

Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi’ne göre cırcır böcekleri, 300 milyon yıl önce bu ailede iletişim kuran ilk türler oldu. 

Üniversiteden Dr. Sabrina Simon, “Böcekler karasal ekosistemlerde yaşamsal bir konuma sahip” dedi ve ekledi:

Böceklerin ekosistemleri nasıl etkilediği, sürdürdüğü ya da tehlikeye soktuğunu ve sayıları azalırsa veya hatta ortadan kalkarlarsa neler olacağını anlamak için öncelikle tür açısından neden bu kadar zengin olduğunu ve nasıl evrimleştiğini anlamamız gerekiyor.

Düz kanatlılar; cırcır böcekleri, çayır çekirgeleri ve diğer çekirgeler gibi alt gruplarıyla yüksek evrimsel, ekolojik ve ekonomik öneme sahip etkileyici bir böcek grubu. Ayrıca hayvanların kullandığı sesli iletişimin başlıca örneklerini oluşturuyor.

Bu böceklere dair geniş bir genomik veri kümesi kullanan araştırma ekibi, cırcır böceklerinin bilindik seslerini ilk kez 300 milyon yıl önce deneyimlediklerini keşfetti. Ancakaraştırmacılara göre bu sese özelleşmiş ve adanmış duyma organları sonradan evrimleşti. Ses üretimi aslında titreşimlerle ürküttükleri düşmanlara karşı bir savunma mekanizması işlevi gördü. Sonrasında bu kabiliyet, üremede ağırlıklı bir rol oynamaya başladı.

Böcekler hayvanlar arasında tür çeşitliliği en yüksek gruplardan biri. Neredeyse her ekosistemde önemli yer tutuyorlar ancak sayıları hızla azalıyor. Böcek türleri iklim değişikliği sonucunda daha istilacı hale geliyor ya da ortadan kayboluyor. Bu durum ekosistemler ve nihayetinde insanlar üzerinde büyük etkiye sahip.

Simon, “Bu şaşırtıcı düzeyde başarılı hayvan grubunun evrimsel geçmişini anlamamız gerekiyor” dedi ve ekledi:

Onları anlamak gündelik, ekonomik yaşantımız için de önemli çünkü böcek türleri azaldığında veya hatta ortadan kalktığında neler yaşanacağını ancak böyle kavrayabiliriz.


Wageningen Araştırma Üniversitesi

Independent Türkçe 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş'ta Aranan 103 Kişi Yakalandı
Kahramanmaraş'ta Aranan 103 Kişi Yakalandı
Sokak Modasının Trendleri Bershka Montlar ile Yakalayın
Sokak Modasının Trendleri Bershka Montlar ile Yakalayın