Reklam
CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş: Yerel Basına Ekonomik...

CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş: Yerel Basına Ekonomik Ambargo Var

Yerel medya mensuplarının işlerini yapmayan, sadece para toplayan kişiler olarak topluma gösterilmeye çalışıldığının altını çizen CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, “Şehrimizde Yerel Basın ekonomik ambargo ile karşı karşıya bırakılmaktadır. Belediyelerden kime ne reklam verilecek tespit edilmeye çalışılıyor ve perdenin arkasında daha farklı oyunlar dönüyor.” dedi.

20 Kasım 2019 - 18:39

Yerel medya mensuplarının işlerini yapmayan, sadece para toplayan kişiler olarak topluma gösterilmeye çalışıldığının altını çizen CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, “Şehrimizde Yerel Basın ekonomik ambargo ile karşı karşıya bırakılmaktadır. Belediyelerden kime ne reklam verilecek tespit edilmeye çalışılıyor ve perdenin arkasında daha farklı oyunlar dönüyor.” dedi.

CHP Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, Kahramanmaraş’ta yerel basın mensuplarına yönelik bir algı yürütülmek istendiğine dikkat çekerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Şehirdeki yerel gazetecilerin dizayn edilmeye çalışıldığını ifade eden CHP Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Son aylarda özellikle iktidar partisi ve iktidar partisine ait belediyeler tarafından yerel basın emekçileri ile ilgili bir algı yürütülmek istendiğini üzüntüyle görmekteyim.

Yerel medya ülkemizin olmazsa olmazıdır. Yerel medya şehirlerin ana unsurudur. Yerel medya olmaz ise ulusal Medya olmaz. Yerel medya olmaz ise insanlar olan bitenden haberdar olamaz.

Son aylarda şehrimizdeki yerel medya birileri tarafından kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Tüm siyasi hayatım boyunca görmediğim biçimde bu şehirdeki yerel gazeteciler dizayn edilmeye çalışılmaktadır, baskı altına alınmaya çalışılmaktadır kategorilere ayrılmaktadır.

İktidar ulusal medyada yaptığı düzenlemeyi yerelde de yapma hevesi ne düşmüştür.

Yerel medya mensupları işlerini yapmayan sadece para toplayan kişiler olarak topluma gösterilmeye çalışılmaktadır. Ekonomik ambargo ile karşı karşıya bırakılmaktadır.

İktidara mensup olan kişiler basın için komisyon kuruyor, bu komisyon vasıtasıyla özellikle belediyelerden kime ne reklam verilecek tespit edilmeye çalışılıyor. Ve perdenin arkasında daha farklı oyunlar dönüyor. Basın mensupları ‘bizim aleyhimize yazı yazılırsa sizi listeden çıkartırız’ diyerek tehdit ediliyor.

Her meslek grubunda olduğu gibi basın mensuplarının da bir evi ve geçindirmek zorunda oldukları aileleri var. Aldıkları para emeklerinin karşılığı. Doğal olarak reklam alamazlar, gazetelerini satamazlar ise nasıl geçirecekler. Sizin haberlerinizi yaparken, reklamınızı yaparken, seçimlerde boy boy fotoğraflarımızı yayınlarken iyi ama sizi eleştirdikleri zaman kötü. Böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değil. Basın özgür olmalı, özgürce yazmalı. Eğer basının yazdığında Yanlış ya da hatalı bir şey varsa, tekzip ve yargı yolu diye bir şey var. Yapılan yanlış haber düzeltilir, düzeltilmez art niyetli ise Yargı yoluna gidilir. Biz biliyoruz ki yanlış yalan haber yapan yayın organlarının ömrü hep kısa olmuştur. O yüzden basının üzerindeki Demokles kılıcını kaldırınız.

Yerel basını kontrol altına almak düşünceniz den vazgeçiniz. Basın mensupları bırakın özgürce işini yapsınlar.

Bunları yapmaz ve bu düşüncede ısrar ederseniz memleketimiz zarar görecek, insanlar zarar görecek, vatandaşlarımız olup bitenden haberdar olamayacaklar. Vatandaşın haber alma hakkı bir nevi engellenmiş olacak.

2014 yılında büyükşehir belediye başkan adaylığım sırasında önerdiğimiz bir proje vardı. Bu projeyi tekrar öneriyorum. Gelin Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan billboardların gelirinin belli bir yüzdesini  basın mensuplarına reklam ücreti olarak dağıtalım. Hiçbir ‘Ama Fakat’ demeden gerçek anlamda basın mensubu olan, bu işi ciddiyetle yapan, bu işi mesleği olarak görüp ciddi şekilde bu işi yürüten insanlara özgürce çalışabilmeleri için böyle bir imkân verelim.

Her meslek grubunda olduğu gibi bu mecrada da bu işi farklı amaçlar için kullanan insanlar olabilir. Ama bu bütün basın mensuplarını aynı kefede görmeyi, hepsini aynı şekilde değerlendirmeyi gerektirmez.

Bu anlamda; Bu şehirde çok zor şartlar altında habercilik yapan, gazetecilik yapan, ciddi anlamda maddi sıkıntılar içerisinde ayakta durmaya çalışan tüm basın emekçilerini saygı ile selamlıyor bu sıkıntının bir an önce çözüme kavuşmasını temenni ediyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çağlayancerit Polisinden  Hint Keneviri Eken Şahsa Operasyon
Çağlayancerit Polisinden Hint Keneviri Eken Şahsa Operasyon
TSE Covıd-19 Güvenli Üretim Belgesi
TSE Covıd-19 Güvenli Üretim Belgesi