Büyükdereli: Yıldızları mı Sökelim?

Büyükdereli: Yıldızları mı Sökelim?

Pandemi döneminde Kahramanmaraş’a turist giriş ve çıkışlarının çok düşük olduğunu ifade eden Kültür Turizm Otelciler ve Gastronomi Derneği Genel Başkanı Gökhan Büyükdereli, apartların illegal işlere zemin hazırladığı için otellerin işlerini olumsuz etkilediğini söyledi.  

11 Haziran 2021 - 12:02

Denetimsiz apartların, otelciliği zor duruma düşürdüğünü kaydeden Büyükdereli,  “Marifet yıldızdaysa biz yıldızları sökmeye dünden razıyız” dedi. 

Kahramanmaraş’ta turizmin gelişmesi için önemli çabalar sarf eden, uluslararası değerlendirme portallarında ve rezervasyon sitelerinde başarılarının üzerine başarı ekleyen Kültür Turizm Otelciler ve Gastronomi Derneği Genel Başkanı, Otel Germanicia Yönetimi Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Gökhan Büyükdereli, Kahramanmaraş adına Turist çekmekte zorlanıldığını ve pandemi ile birlikte otellerde doluluk oranlarının yüzde 25‘lerde olduğunun altını çizdi.

2021 yılı maliyet artışlarının çok yüksek olduğu, belirsizlikle ve kararsızlıkla birlikte pandeminin de büyük etkileri olduğunun vurgulayan Büyükdereli, “Pandemiden etkilen sektörlerin başında turizm ve otelcilik geliyor. Kahramanmaraş’ta bundan nasibini aldı. Sadece Turizm niteliği dışındaki alanımız olduğu için Kahramanmaraş’ın tekstili ve çelik tencere az da olsa belli çapta otelcilik hizmeti verebildik. Fakat Kahramanmaraş’ta yıllardır savunduğumuz bir şey var. Turist noktasında çok büyük bir eksikliğimiz var. Kahramanmaraş’ta haftanın 3 günü iş anlamında doluluk yaşanıyor. Hafta sonları yaklaşık 15 günlük bir boşluğumuz var. Buda turizm olmamasından kaynaklanıyor” dedi.

“APARTLAR İLLEGAL İŞ YAPANLARIN MESKEN YERİ”

Kahramanmaraş’ta turizm ve gastronomi konusunda Kahramanmaraş’ta farkındalık oluşturmak için birçok davetlerde bulunduk diyen Büyükdereli, Ne zaman şehir büyür yoğunluk artar turistler çok fazla gelmeye başlar. O zaman bizlerin gerçek reel fiyatımıza ulaşmamız gerçekleşir. Şu an Kahramanmaraş’ın ortalaması 150 TL ye denk geliyor. Asgari ücretle ortalama bizim ortalamamız 300 tl olmamız gerekiyor.  Lakin Şehrimizde Apartlar git gide çoğalıyor. Kahramanmaraş’ta da şuan da baktığımızda da otel fiyatları bazında da çok düşük. Otellerde güvenlik kamerası çalışmak zorunda, yangın söndürme sistemleri var çocuk Dostu eğitim belgeleri  güvenli sertifika ,denetlemeler vs Apartlar illegal iş yapanların mesken yeri birçok yere başvuru yaptık ama sonuç alamadık” ifadelerini kullandı.

YILDIZLARI SÖKELİM!

 

Turist giriş ve çıkışlarının Pandemi ile hiç olmadığını, Otelerin zor günler geçirdiğini ifade eden Kültür Turizm Otelciler ve Gastronomi Derneği Genel Başkanı Gökhan Büyükdereli, Şehirdeki Apartların illegal iş yaptığının altını çizerek, “marifet yıldızdaysa biz yıldızları sökmeye dünden razıyız” dedi. 

Kahramanmaraş’ta turizmin gelişmesi için önemli çabalar sarf eden, uluslararası değerlendirme portallarında ve rezervasyon sitelerinde başarılarının üzerine başarı ekleyen Kültür Turizm Otelciler ve Gastronomi Derneği Genel Başkanı, Otel Germanicia Yönetimi Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Gökhan Büyükdereli, “Amacımız otel Germanicia olarak dolu olmamızın inanın çok büyük bir faydası yok. Neden yok şehir büyümeden bizim katma değerimizi büyümüyor. Ne zaman şehir büyür yoğunluk artar turistler çok fazla gelmeye başlar. O zaman bizlerin gerçek reel fiyatımıza ulaşmamız gerçekleşir. Şu an Kahramanmaraş’ın ortalaması 150 TL ye denk geliyor. Asgari ücretle ortalama bizim ortalamamız 300 tl olmamız gerekiyor. Bunu başaran şehirler var mı elbet var. Nereler? Mardin, Hatay, Ürgüp Göreme ve Alaçatı gibi birçok yerler var aslında Türkiye’de bunun gibi düşünürsek Kahramanmaraş’ında hak etmiş olduğu seviyeye gelmesi için çok çaba sarf etmemiz gerekiyor. Kahramanmaraş son dönemlerde gerek Ticaret ve Sanayi odamız, gerek Belediyelerimiz elinden geleni yapmakta, lakin önceden yapılmayanlardan dolayı bu konuda herkesime çok büyük işler düşüyor. Özellikle bu konularda çalışmalar yaparken Turizmden anlayan ve bu işin içinde bulunan insanlar ile istişare yapılması gerekiyor. Bunu yapmakta çok büyük fayda görüyorum. Yoksa aksi takdirde bu faaliyetler aşağıya kayacaktır” dedi.

“ARTIK KAHRAMANMARAŞ SAKLI CENNET OLMAMALI, TURİST GELMELİ”

Kahramanmaraş’ta şuan da 2 tane Turizm anlamında alan oluştu aslında diyen Kültür Turizm Otelciler ve Gastronomi Derneği Genel Başkanı Gökhan Büyükdereli, “Bir tanesi kayak merkezi diğeri Başkonuş yaylası ikisi de gerçekten bizde gerçekten baş konuş yaylasında o coğrafya ilham kaynağı oldu. Yedikuyular kayak merkezide turist açısından ve konaklama ile şehre yeni bir bilinç kazandırdı. Başkonuş yaylasında bu seneden itibaren mangal yasaklandı. Bunu neden yapılıyor çünkü turizm noktası olsun diye böyle önlemler alınıyor. Örnek veriyorum biz Uzun gölde mangal yapabiliyor muyuz? Herhangi bir yerde hayır. Bizim mangal yapacağımız bir sürü alanımız var zaten. Bize turist gerekiyor. Turist gelsin ki para kazansın mangalı dünyanın her yerinde yaparsın Kahramanmaraş’ı aşalım yani. Uğurböcekleri Kahramanmaraş’ta saklı bir cenneti fakat son günlerde yapılan yatırımlarla şehrimizde turizm ve gastronomi farkındalığı oluşturmuş olduk. Bu tüm kurumların ortak çalışması ile gerçekleştiren bir konu” dedi.

“TANITIMA DA İHTİYAÇ VAR”

Kahramanmaraş’ın Gerek Medyada gerek Tristlerin gelmeleri ile tanıtıma ihtiyacı olduğunu dikkat çeken Büyükdereli, “En son biliyorsunuz MasterChef geldi. MasterChef’te hatta jüriydim inanın türkiden çok telefonlar geldi. Kahramanmaraş’ta olup da şehir dışında yaşayan vatandaşlarımızın gururlandırdık. Kahramanmaraş’ı anlatamıyorlardı çünkü bizim anlatımda bir sorunumuz var çünkü.

MasterChef sayesinde Maraş’ı görünce kaliteli bir şekilde çok mutlu oldu. Çok telefon aldım. Koordinasyonu sağladığımız da şehrin ortak geleceği için düşündükten sonra saklı cennet olmasına gerek yok. Herkesin geldiği, övdüğü, merak ettiği tekrar tekrar gelmek isteyeceği bir alan oluşturmak istiyoruz. Uludaz noktasında birçok yorum var. Orda yol konusunda ve kontrollü şekilde turist alıp verme konusunda bir eylem yapılabilir” dedi.

“ŞEHRİMİZİN TURİZM NOKTASINDA TEK ELDEN YÖNETİLMESİ GEREKİYOR”

Şehirlerimizin birçok yerinde ben hep şunu söylüyorum diyen Büyükdereli, “Şehrimizin turizm noktasında tek elden yönetilmesi gerekiyor.  Bizim bağımsız bağımsız yönetim gibi olmaması gerekiyor. Tek merkezden ama akılcı tüm unsurların içinde olduğu ama içinde de turizmden anlayan bir eylem çıkması gerekiyor. Kahramanmaraş’ta da şuan da baktığımızda da otel fiyatları bazında da çok düşük. Otellerde güvenlik kamerası çalışmak zorunda, kendini savunma sistemleri var. Yangın söndürme sistemleri, personel giderleri, çocuk Dostu eğitim belgeleri, güvenli sertifikalar vs vs bir sürü otel olma maliyetleri varken Apart’lar da ise bu tür herhangi bir şey yoktur. Apartlar illegal iş yapanların mesken yeri birçok yere başvuru yaptık ama sonuç alamadık. Otel de yıldız farkı varsa, marifet yıldızda ise biz o yıldızları sökmeye hazırız” ifadelerini kullandı. (HABER- FOTO: İLKER YİYEN)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dulkadiroğlu’ndan Her Ses Bir Nefes
Dulkadiroğlu’ndan Her Ses Bir Nefes
Kahramanmaraş'ta hurdalıkta yangın
Kahramanmaraş'ta hurdalıkta yangın