Reklam
Bugün “dünya dondurma günü”

Bugün “dünya dondurma günü”

Dünya genelinde dondurma günü olarak her yıl Temmuz ayının 3’ncü haftasında Pazar günü kutlanıyor.

18 Temmuz 2020 - 13:12

Kahramanmaraş’ta dünyanın en büyük dondurma üreticilerinin bulunduğu şehir olarak biliniyor. Türkiye’de dondurma denilince akla ilk gelen şehir ‘Kahramanmaraş’ oluyor.

Dünya dondurma günü olarak önümüzdeki hafta belirlenirken, bu kutlamalar 1984 yılından beri sürüyor. Herkesin en sevdiği tatlının lezzetini kutlanıyor.  Dondurma, içine şeker katılmış çeşitli meyve suları ya da sütten dondurulmak suretiyle elde edilen soğuk bir tatlıdır.

1984'te Amerikan Başkanı Ronald Reagan tarafından yapılan resmi bir bildiri ile oluşturuldu. O zamanlar sadece 15 Temmuz 1984'de bir kez kutlanacaktı. Ancak dondurma endüstrisi her yıl bu geleneği devam ettirmeye karar verdi. Bu da şimdi bir gelenek haline geldi ve tüm dünyaya yayıldı.

Çocukların yaz aylarında en sevdiği tatlı olan dondurma, sağlıkları açısından da çok faydalıdır. Protein ve karbonhidrat yönünden çok zengindir. Aynı zamanda da A, B, C, D ve E vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, demir ve çinko gibi mineralleri de içermektedir.

Geleneksel olarak dondurma, krema veya süt, şeker ve bir çeşit tatlandırıcıyı dondurarak yapılır. Dondurma genellikle yemekten sonra tatlı veya ara öğün bir atıştırmalık olarak yenir. Dondurmanın kökenleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bazı tarihçiler Çinlilerin bu tatlımın en eski versiyonlarını icat ettiklerini düşünürken, bazıları ise Romalıların karla balın ve meyveleri karıştırarak dondurmanın ilk prototipini oluşturduğunu düşünüyorlar. Her iki durumda da, erken dondurma türleri, bugün tanıdık olduğumuz dondurma gibi bir şey değildi. Ama gene de lezzetli ve serinletici bir ürün oldukları için onlar da dondurma gününün bir parçası olmalılar.

Dondurma, sanılanın aksine yalnızca yaz aylarında değil, her mevsim rahatlıkla tüketilebilir. Haftada 3-4 defa bile yenilebilir. Dikkat edilmesi gereken tek bir nokta vardır. Çocuklar, dondurmayı ağzında tutarak ve emerek, eriterek yemelidir. Dondurmanın yanında veya sonrasında mutlaka su içmeli ve sıcaklığın dengelenmesini sağlamalıdır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Deva Partisi’nden hükümete 10 maddelik öneri: Bunları yaparsanız TL değer kazanır
Deva Partisi’nden hükümete 10 maddelik öneri: Bunları...
Kahramanmaraş’ta Yakalanan 41 Kişiden 25 Kişi Tutuklandı
Kahramanmaraş’ta Yakalanan 41 Kişiden 25 Kişi Tutuklandı