Reklam
BBP Genel Başkan Yardımcısı Yardımcıoğlu: 5 Ocak Adana İçin...

BBP Genel Başkan Yardımcısı Yardımcıoğlu: 5 Ocak Adana İçin Esaretten Kurtuluştur

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında Kurtuluş Savaşı'nda Adanalıların büyük bir destan yazdığını belirterek 5 Ocak tarihinin Adana için esaretten kurtuluş olduğunu ifade etti.

04 Ocak 2021 - 14:25

Yardımcıoğlu, mesajında; “Ulusumuz tarafından kurtuluş umuduyla, ülkemizin dört bir yanında onurlu mücadeleler verilmiş ve destanlar yazılmıştır. Adana, Kurtuluş Savaşı'nın kilit noktalarından ve Kuvayi Milliye'nin kahramanca mücadelesinin en güzide örneklerinin verildiği illerimizden birisidir” ifadelerine yer verdi.

Adana’nın, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ve kurtuluşuna ilham kaynağı olduğunu dile getiren BBP Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Yardımcıoğlu, Adanalıların Kurtuluş Günü’nü kutladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Mart 1923'te yaptığı Adana ziyaretinde, “Bende bu vekayiin (kurtuluş mücadelesinin) ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur” ifadelerini hatırlatan Yardımcıoğlu, şunları kaydetti: “Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ve kurtuluşuna ilham kaynağı olmuş Adana için 5 Ocak esaretten kurtuluştur. 5 Ocak Adanalıların dimdik duruşunun destansı gösterişinin günüdür. 5 Ocak, Birinci Dünya Savaşı esnasında yenilmiş sayılan bir milletin yok edilmek, tarihten silinmek istenişi karşısında aziz milletimizin milli mücadele, bağımsızlık ruhuyla düşmanı boğduğunun sembolüdür. Adanalılar; en zor şartlarda, yokluk ve darlık içindeki hallerde bile bu milletin fertlerinin neleri başarabileceğini göstermiştir. Milletimizin tüm unsurlarıyla bir araya gelerek, kader birliği yaparak, kurtardığımız bu aziz vatanda, sonsuza kadar güçlü ve beraber yaşamalıyız ve rabbim bize bu kara günleri tekrar yaşatmasın. Bu duygu ve düşüncelerle, vatanımızın kurtuluşu için kahramanca mücadele veren, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyor, tüm Adanalı kardeşlerimin 5 Ocak Kurtuluş Gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta yaban keçileri için yonca bırakıldı
Kahramanmaraş’ta yaban keçileri için yonca bırakıldı
Önsen Köprüsü Kapandı
Önsen Köprüsü Kapandı