Reklam
Başkan Akkurt: Kahramanmaraş’ta Elektrik Gitmeyen Daha Çok Yer...

Başkan Akkurt: Kahramanmaraş’ta Elektrik Gitmeyen Daha Çok Yer Var!

Kahramanmaraş Kültür Turizm Sanat Spor Kalkınma Yardım Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KARDER) Başkanı Ali Akkurt, Kahramanmaraş’ta elektriksiz kalan birçok yerleşim yeri ve tarımsal alanın bulunduğunu ve elektrik dağıtım şirketinin buralara elektrik götürmediğini belirtti.

28 Kasım 2020 - 12:08

Kahramanmaraş Kültür Turizm Sanat Spor Kalkınma Yardım Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KARDER) Başkanı Ali Akkurt, Kahramanmaraş’ta elektriksiz kalan birçok yerleşim yeri ve tarımsal alanın bulunduğunu ve elektrik dağıtım şirketinin buralara elektrik götürmediğini belirtti.

Akkurt, geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş’ta elektriksiz yerleşim yerinin kalmadığını duyuran elektrik dağıtım şirketi AKEDAŞ’a cevap verdi.

Başkan Akkurt’un açıklaması şöyle:

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan’ın kentteki ev ve işyerlerine elektrik bağlanması üzerine verdiği soru önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakanlıktan gelen cevapta; Kahramanmaraş’ta elektrik bağlanmayan herhangi bir yerleşim yerinin olmadığı bildirildi.

MHP milletvekili Sayın Sefer Aycan’a verilen cevaptan Enerji Bakanlığı'nın Kahramanmaraş'tan haberi yok ya da araştırmadan ‘Kahramanmaraş'ta elektrik olmayan yer yoktur’ denilmiştir.

Enerji Bakanlığı’ndan EPDK enerji mevzuatının aslı gibidir diye suret istedik. AKEDAŞ ile karşılaştırmak için bize verilen cevap AKEDAŞ’tan geldi. Neden Enerji Bakanlığı cevap yazmamış çözemedim.

Bizim Enerji Bakanlığı’na yazdığımız dilekçeye AKEDAŞ Elektrik Dağıtım şirketinin cevap verme konusunda haklı bir gerekçesi var mı?

Enerji Bakanlığına yazdığımız dilekçeye ek olarak Kahramanmaraş’ta AKEDAŞ’ın 2020 yılı yatırım planı ve EPDK mevzuatın aslını aslı gibidir belgesinin tarafımıza gönderilmesini talep ederek dilekçe göndermiştik. Ama dilekçemize cevaben Enerji Bakanlığı değil de AKEDAŞ cevap gönderiyor. EPDK mevzuatının aslını göndermiyorlar.

Enerji Bakanlığı ve EPDK Başkanı Kahramanmaraş Kültür Sanat Spor Kalkınma Yardım Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği dilekçelerini neden incelemeden direk ilgili kuruma göndererek hangi tür mevzuat dışına çıkan kanunları saklıyor?

Mevzuat diyor ki:

a) Meskun mahal içinde bulunan kullanım yerlerine yönelik bağlantı taleplerinin, bağlantı anlaşmasının imzalandığı tarihten itibaren;

1) Sadece AG bağlantı hattının gerekli olduğu durumlarda 2 (iki) ay,

2) Mevcut AG şebekesinde kapasite artışı veya ilave tesis yapılması gereken durumlar ile mevcut dağıtım transformatörü tesisinde güç artışı yapılması gereken durumlarda 4 (dört) ay,

3) Yeni bir dağıtım transformatörü veya dağıtım merkezi yapılması gereken durumlarda 6 (altı) ay,

4) Sadece OG bağlantı hattının gerekli olduğu durumlarda 4 (dört) ay,

5) OG bağlantı hattı dışında, 2 (iki) km’ye kadar OG şebeke tesis edilmesi gereken durumlarda 6 (altı) ay,

6) OG bağlantı hattı dışında, 2 (iki) km’den daha uzun OG şebeke tesis edilmesi gereken durumlarda 18 (on sekiz) ay içinde karşılanması esastır.

b) Bağlantı için gerekli tesislere ilişkin olarak kazı izni gereken durumlarda, (a) bendinde belirlenen ilgili süreye 2 (iki) ay ilave edilir ve varsa kazı yasağı uygulanan dönem bağlantı tarihinin belirlenmesinde dikkate alınır.

c) Bağlantı için gerekli olan dağıtım transformatörü veya dağıtım merkezinin tesis edilebileceği uygun yerin mevcut olmaması halinde (a) bendindeki ilgili süreye 6 (altı) ay ilave edilir. Ancak gerekli yerin kullanıcı tarafından tahsis edilmesi halinde bu süre ilavesi yapılmaz.

ç) Bağlantı talebinin karşılanması için yapılması gereken tesis yatırımı (a) bendinde belirtilenlerden iki veya daha fazlasını içeriyorsa bağlantı talebinin karşılanmasında (a), (b) ve (c) bentleri dikkate alınarak belirlenen sürelerden uzun olanı esas alınır.

d) Meskun mahal dışında bulunan kullanım yerlerine yönelik bağlantı talepleri kullanıcının bağlantı başvurusunda bulunduğu tarihten itibaren en geç 5 yıl içinde karşılanır.

e) Başvuru sahibinin dağıtım sistemine bağlanmak istediği tarihin bu madde hükümlerine göre belirlenen tarihten daha sonra olması halinde bağlantı, başvuru sahibinin dağıtım sistemine bağlanmayı öngördüğü tarihe kadar yapılır.

f) Meskun mahal içinde bulunan ve bağımsız bölüm bazında kurulu gücü 160 kW’a kadar olan tarımsal sulama haricindeki kullanım yerlerine ait bağlantı talepleri, başvuru sahibi tarafından müstakil OG bağlantısı tercih edilmediği müddetçe AG’den karşılanır.

g) (f) bendi kapsamı dışındaki diğer durumlarda bağlantı yapılacak gerilim seviyesi mevcut şebeke koşulları ve planlamalara göre dağıtım şirketi tarafından belirlenir.

ğ) AG dağıtım şebekesi bulunmayan mevcut yerleşim yerlerinin ilk kez yerleşime açılan genişleme alanları ile mevcut yerleşim yerleri dışında yeni oluşan mahallelerde bağlantı taleplerinin AG seviyesinden karşılanabilmesi için bir dağıtım transformatöründen beslenebilecek şekilde tarımsal sulama haricinde en az 5 kullanım yerine ilişkin bağlantı başvurusunun yapılmış olması gerekir.

Bu mevzuat EPDK tarafından yayınlanmış.

AKEDAŞ hangi mevzuat gereği olarak son 13 aylık dosyaları yatırım programına almayarak yatırım yapma hakkını 2025 olarak tutuyor?

Şimdi soruyorum sayın vekilim Sefer Aycan’a sana verilen cevap, hangi raporlara göre ve hangi araştırma işlemlerine dayanarak hazırlandı?

Pandemi döneminde olduğumuzdan dolayı toplantı yapamıyoruz. İnşallah bu Pandemi süreci bittiğinde EPDK, Enerji Bakanlığı, AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti, Gelecek Partisi, Yeniden Refah Partisi, Deva Partisi, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi il başkanları ile bir toplantı yapacağız. Kahramanmaraş'ta halen elektriksiz olan yerleşim yerleri ve tarımsal arazimiz var. Bu bölgelerdeki mağduriyetler giderilene kadar sesimizi gür çıkarmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YSK seçime girebilecek partileri açıkladı: DEVA ve Gelecek Partisi Yok
YSK seçime girebilecek partileri açıkladı: DEVA ve Gelecek...
Kahramanmaraş Valiliği’nden Kayak Merkezi Kararı
Kahramanmaraş Valiliği’nden Kayak Merkezi Kararı