Reklam
Bakanlık Açıkladı: Atıksuların Tarımsal Sulamada...

Bakanlık Açıkladı: Atıksuların Tarımsal Sulamada Kullanılması İçin Önce Deşarj Edilmeli

Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı açıklamada atık suların tarımda kullanılması için önce bazı aşamalardan geçmesi gerektiğini ifade ediyor.

22 Nisan 2020 - 14:21

Ancak Kahramanmaraş’ta yıllardır Aksu Çayı’na karışan kimyasal atıklar herhangi bir işlemden geçmeden direk tarımda kullanılıyor.

Bunun daha önce defalarca dile getirilmesine rağmen yıllardır bu çalışmalar Kahramanmaraş için yapılmadı.

Bakanlık ise bir duyurusunda aynen şu ifadeleri kullanıyor…

Ülkemizde arıtılmış/arıtılmamış evsel/kentsel atıksular dere, nehir, göl, gölet, sulama kanalı, kanal, baraj vb. su kaynaklarına deşarjı sonrası kontrolsüz olarak doğrudan veya dolaylı şekilde tarımsal sulamada kullanılmaktadır.

 Atıksuların tarımsal sulamada kullanılmadan önce, biyolojik arıtmanın ardından filtrasyon ve dezenfeksiyon veya direk dezenfeksiyon uygulaması ile mikrobiyolojik parametrelerinin istenilen deşarj standartlarına getirilerek kullanılması gerekmektedir. 

Bilindiği üzere; Çin'in Vuhan kentinde çıkan ve birçok ülkeye yayılan KOVID-19 salgını ülkemizde de kendini göstermiştir. Bu konuda yetkili idarelerce gerekli önlemeler titizlikle alınmaktadır. Bu minvalde KOVID-19'un evsel/kentsel arıtılmış/arıtılmamış atıksularda bulunma ihtimali olduğu değerlendirilmektedir. Özellikle bu sular ile çiğ tüketilen sebzelerin sulanması esnasında ürünlerin üzerine KOVID-19'un bulaşma ihtimali bulunmaktadır. 

Toplum sağlığını koruma adına gıda ürünlerinin evsel/kentsel arıtılmış/arıtılmamış atıksular ile doğrudan sulanmaması veya bu suların dere, nehir, göl, gölet, sulama kanalı, kanal, baraj vb. alıcı ortamlara deşarjı sonrası sulama yapılan su kaynaklarında sulama yapılmadan önce atıksuyun kaynağında etkin dezenfeksiyon işlemi sonrasında sulama yapılması gerekmektedir. Bu minvalde Bakanlığımız tarafından "Kovid-19 (sars-cov-2) Virüsünün Atıksular Yoluyla Bulaşma Riskinin, Kullanılmış Suların Yeniden Kullanılması Perspektifinden Değerlendirilmesi" raporu hazırlanmış olup şağıdaki linkte verilmektedir. Söz konusu raporda Kovid-19'un içme suyu ve atıksuda bulunma durumu, kullanılmış suların sulamada kullanılması hususunun Kovid-19 açısından değerlendirilmesi ve atıksu arıtma tesislerinde arıtılan atıksuların tarımsal sulamada kullanılması ile alakalı ülkemiz için değerlendirme yapılmıştır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş'ta 'Kuzey İlçeleri Dairesi Başkanlığı' Kuruldu
Kahramanmaraş'ta 'Kuzey İlçeleri Dairesi Başkanlığı' Kuruldu
Sadece Kahramanmaraş’a Ödeme Yapılmamıştı: Yarın Başlıyor
Sadece Kahramanmaraş’a Ödeme Yapılmamıştı: Yarın Başlıyor