Reklam
Bakan Açıkladı: Afşin-Elbistan Termik Santrali 7 gün 24 saat...

Bakan Açıkladı: Afşin-Elbistan Termik Santrali 7 gün 24 saat izleniyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçici faaliyet belgesi verilen termik santrallerinin emisyon değerlerini 7 gün 24 saat izlediklerini belirtti.

08 Temmuz 2020 - 17:33

Bakan Kurum yaptığı açıklama “Eğer çevre mevzuatına uymayan bir durum söz konusu olursa kapatma dahil, her türlü cezai işlemi yapacağımızı da kendilerine ifade ettik”

1 YILLIK GEÇİCİ RUHSAT

Geçici faaliyet belgesi verilerek çalışmaya başlayan termik santrallerle ilgili açıklama yapan Bakan Kurum, aralarında Afşin- Elbistan A Termik Santrali’nin de bulunduğu 6 tesise 1 yıllık geçici işletme ruhsatı verildiğini anımsattı.

Söz konusu santrallerin hem emisyon değerlerinin hem de çevreyle ilgili yatırımlarının anlık olarak takip edildiğini ifade eden Bakan Kurum “Bilindiği gibi, 1 Ocak'ta yatırımlarını tamamlamayan 5 santralimizi tamamen, 1 santralimizi ise kısmi olarak kapatmıştık. Kapattığımız bu termik santraller, yatırımlarını tamamlayarak geçici faaliyet belgesi için başvurularını geçtiğimiz aylarda yapmıştı. Biz de Bakanlık olarak kapattığımız santrallerde denetimlerimizi yaptık. Çevre mevzuatının öngördüğü çevresel yatırımlarını tamamladığını tespit ettiğimiz 6 termik santrale Geçici Faaliyet Belgelerini verdik. Tabii santrallerin takibini sürdürüyoruz. Bu tesislerin bacalarındaki emisyon değerlerini Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri ile online olarak 7 gün 24 izliyoruz.”dedi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muhsin Yazıcıoğlu davasında ilk mahkumiyet kararı çıktı
Muhsin Yazıcıoğlu davasında ilk mahkumiyet kararı çıktı
Çağlayancerit Doğalgaza Kavuştu
Çağlayancerit Doğalgaza Kavuştu