Reklam
Ateş: Cumhuriyet savaş meydanlarında kuruldu

Ateş: Cumhuriyet savaş meydanlarında kuruldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, CHP’nin kuruluşunun 96. yıldönümü vesilesiyle paylaştığı mesajda Cumhuriyetin savaş meydanlarında kurulduğunu söyledi.

09 Eylül 2019 - 13:14

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, CHP’nin kuruluşunun 96. yıldönümü vesilesiyle paylaştığı mesajda Cumhuriyetin savaş meydanlarında kurulduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurulduğu günden bugüne kadar halkın çıkarlarını savunmayı kendisine temel ilke edinmiş bir parti olduğunu dile getiren Başkan Ateş, “Bugün 9 Eylül. Tam 96 yıl önce bugün kuruldu, Cumhuriyet Halk Partisi! Cumhuriyet ilan edilmeden 50 gün önce. Amerika'dan icazet alınarak Batı ülkelerinden onay alınarak Arap sermayesinin desteği alınarak değil Savaş meydanlarında kuruldu, Cumhuriyet Halk Partisi. Sömürgecilere karşı işgalcilere karşı bu topraklarda gözü olan Emperyalist ülkelere karşı kazanılan zaferin ardından bir ulusun makus talihini nasıl değiştirebileceğini tüm dünyaya gösterdiği günlerde kuruldu, Cumhuriyet Halk Partisi” ifadelerine yer verdi.

Ateş, şunları kaydetti: “Kurulduğu günden bugüne kadar bu halkın çıkarlarını savunmayı kendisine temel ilke edinmiş bir partidir. Çiftçinin, köylünün işçinin üretenin memurun esnafın hakkını savunmak temel prensiptir. Sizler bugün birilerinin çıkıp Cumhuriyet Halk Partisi, bu ülkeden ne yaptı ki dediğine bakmayın. Aslında ne kadar çok şeyi yaptığını onlar da çok iyi biliyorlar. Ama maalesef insanlara yalan söylemeyi kendisine prensip haline edilmiş bir siyasi zihniyet sürekli olarak bir algı operasyonu içerisinde onu yürütmeye çalışmaktadır. Şimdi o zihniyette olan insanlara şunu hatırlatmak istiyorum: Ne mi yaptı Cumhuriyet Halk Partisi?”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye’nin bağımsızlığını kazanmasında etkin rol oynadığını kaydeden Ateş, CHP ne yaptı diyenler için şu mesajı paylaştı: “Cumhuriyet Halk Partisi; öncelikle esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih edenlerin verdiği mücadele ile bağımsızlık kazanılmasına vesile oldu. Savaş sonrası iktisadi Kalkınma için ekonomik hamleler yaptı. Tekstil sektörü için Sümerbank’ı kurdu. Metal Sanayi için Demir Çelik fabrikalarını kurdu. Tarımın gelişmesi için kooperatifleri, birlikleri kurdu. Şeker sanayi için şeker fabrikalarını açtı. İş Bankası başta olmak üzere bankalar açtı. Ne mi yaptı Cumhuriyet Halk Partisi? Bundan 80 yıl önce yabancı ülkelere uçak sattığımız uçak fabrikasını kurdu. Ne yaptı Cumhuriyet Halk Partisi? Ülkenin dört bir yanını demiryolu ağları ile donattı. Bu ülkede en iyi eğitimi veren üniversiteler açtı. Bugün hala dünyada rol model olarak kullanılan Köy Enstitülerini açtı. Ne mi yaptı Cumhuriyet Halk Partisi? Kendi tüzel varlığını hiç düşünmeden demokrasi adına çok partili sistemi, demokratik düzeni getirdi. Bu ülkeye ne mi yaptı Cumhuriyet Halk Partisi? Savaştan sonra 15 yıl içerisinde tüm dış borcunu ödeyerek dünyadaki dış borcu olmayan sayılı bir kaç ülkeden birisi haline getirmişti, o dönem Türkiye Cumhuriyeti'ni. Ne mi yaptı Cumhuriyet Halk Partisi? İnsanlar kendi dinlerini en iyi şekilde öğrensinler Allah ile kul arasındaki din bezirganları ortadan kalksın diye Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurdu. Ne mi yaptı Cumhuriyet Halk Partisi? Doğru düzgün din adamı yetişsin diye İmam Hatip liselerini açtı. Bugün CHP'nin dikili bir ağacı yok diyenler CHP'nin kurduğu Sümerbank’ı sattılar, PTT’yi sattılar, demir çelik fabrikalarının sattılar. Şeker fabrikalarını sattılar, köy enstitülerini kapatıp; bu ülkenin eğitimini berbat hale getirdiler. Diyaneti ve ibadethaneleri bir siyasi görüşün merkezi haline getirip inanca yapılabilecek olan en büyük kötülüğü yaptılar. CHP'nin dikili bir ağacı yok diyenler bu ülkeyi dış borç batağına tekrar saplayıp bağımsızlığımızı özgürlüğümüzü ipotek altına verdiler. Bizi haksız iftiralar atanlar, CHP iktidarı dönemindeki dış politikada onurlu vakur duruşumuzu yerle yeksan edip; bu ülkenin askerinin başına çuval geçirilmesine seyirci kaldılar. Bu şekilde onlarca daha vaka ve tespit sayabilirim. Maalesef özellikle son dönemde kurucu ayarlarından uzaklaşan ülkemizin her zamankinden daha çok CHP'ye ihtiyacı var. Bağımsızlığımız için özgürlüğümüz için, Misakı Milli sınırlarımız da onurlu bir yaşam için, Demokrasi için ülkemizin insanlarımızın CHP’ye ihtiyacı var. Çocuklarımızın geleceği için iyi ki CHP var. Nice 96 yıllara kuruluş yıldönümümüz kutlu olsun.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hayrettin Güngör “Hemşerilerimiz Koronavirüs Konusunda son derece bilinçli ve duyarlı”
Hayrettin Güngör “Hemşerilerimiz Koronavirüs Konusunda son...
Kahramanmaraş’ta Koronavirüs Denetimi
Kahramanmaraş’ta Koronavirüs Denetimi