Reklam
Arslanbey’in Oğlu Toğuz’dan Emniyet Müdürü İnci’ye...

Arslanbey'in Oğlu Toğuz'dan Emniyet Müdürü İnci'ye Ziyaret

Türk Emniyet Teşkilatının önemli isimlerinden ve Kurtuluş Mücadelesi Kahramanlarından Arslanbey'in oğlu Mahmut Toğuz, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürü Doğan İnci'yi ziyaret etti.

18 Şubat 2020 - 18:37

Türk Emniyet Teşkilatının önemli isimlerinden ve Kurtuluş Mücadelesi Kahramanlarından Arslanbey'in oğlu Mahmut Toğuz, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürü Doğan İnci'yi iyaret etti.

Kurtuluş Mücadelesi yıllarında Trablusşam'da Serkomser  (Başkomiser) rütbesiyle görev yapmakta iken, "Doğduğum Kent İşgal altındayken buralarda duramam" diyerek  Kahramanmaraş'a dönüp, Yurdun düşman işgalinden kurtarılmasında önemli rol alan Arslanbey'in adını yaşatmak için İl Emniyet Müdürlüğü Binasında hazırlanan Arslanbey Tanıtım  Köşesini inceleyen Toğuz, babası Arslanbey'in Hatıratını içeren kitabı Emniyet Müdürü İnci'ye takdim etti.

Babası Arslanbey adına oluşturulan tanıtım köşesi sebebiyle şükranlarını ve memnuniyetini ifade eden Toğuz, İl Emniyet Müdürü İnci ile makamında sohbet etti.

İl Emniyet Müdürü Doğan İnci ise, Arslanbey'in Türk Emniyet Teşkilatında ve Kurtuluş Mücadelesinde önemli bir yeri olduğunu, Kahraman Halkın bağrından çıkmış büyük  bir şahsiyet olduğunu, Başkomiser Arslanbey'i her polisin örnek alması gerektiğini ifade etti.

Arslanbey Kimdir? (TOĞUZATA)

1859-1864 yıllarında Kafkasya’dan Asetin (Oset) Toğuzata kabilesinin Maraş bölgesine yerleştirilen bir boyuna mensup Aslanbey, 1883 yılında Göksun Fındık Köyünde dünyaya geldi. Tahsil hayatından sonra, Halep Valisi İsmail Bey’in yoğun ısrarları sonucu; 1 Mart 1910 yılında Halep’te Polis olarak göreve başladı. 1911 yılında Komiser yardımcılığı görevine atandı. 1915 yılında Halep Valiliği ikinci Komiser yardımcılığına atandı. 1916 yılında Halep Vilayeti dahiliye zabitliği ve Polis Okulu Öğretmeni olarak görev yaptı. 1917 yılında Trablusşam sancağının öneminden dolayı, ikinci Komiser olarak Trablusşam’da göreve başladı. Aynı yıl içerisinde Serkomserliğe terfi etti. 17 Temmuz 1918 yılında Trablusşam Aşar kontrol memurluğu görevini de üstlendi. 31 Ekim 1918 yılında doğduğum şehir işgal altında iken buralarda duramam diyerek 5 Eylül 1919 da Maraş’a döndü. 12 Şubat 1920 gününe kadar Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti reisi olarak savaşı bizzat yönetip, cephede sipere girerek savaştı. Maraş kurtuluş mücadelesinin kazanılmasıyla önemli bir Kuvvet beraberinde Antep savunmasına da katıldı. Antep savunmasının merkez komutanlığını yaptı. T.B.M.M. 1.Dönem Millet Vekili olarak 17 Mayıs 1920 tarihinde Meclise katıldı. Maraş Mutasarrıflığı ve Adana Askeri komutanlığının talebi üzerine T.B.M.M. izinli olarak Güney cephesine gönderildi. 14 Ay Güney cephesinde tüm düşman çekilinceye ve Mahalli olaylar sükût buluncaya kadar görev yaptı. Kırmızı-Yeşil şeritli istiklal madalyası ile taltif edildi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Korona Virüs Hırsızları Hareketlendirdi
Korona Virüs Hırsızları Hareketlendirdi
Mahir Ünal’dan Muhalefete Eleştiri
Mahir Ünal’dan Muhalefete Eleştiri