Reklam
Afşin’e Yapılacak C Santral İçin Detaylar Netleşiyor

Afşin'e Yapılacak C Santral İçin Detaylar Netleşiyor

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetimi AŞ Genel Müdürü Zafer Sönmez, C Santrali yatırımını gerçekleştirmek için fiili olarak çalıştıklarını söyledi.

11 Haziran 2020 - 11:45 - Güncelleme: 11 Haziran 2020 - 13:43

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü’nün, Afşin'e bağlı Altunelma Mahallesi ve Tanır Mahallesi sınırları içerisinde kurmayı planladığı C Termik Santrali, her biri 600 MWe gücünde üç üniteden oluşacak.

Toplam 1.800 MWe kurulu güce sahip Afşin C Termik Santralı ile Açık Kömür İşletmesi ve Düzenli Depolama Alanını içeren projenin, yaklaşık 17 milyar 300 milyon liralık bir yatırımla hayata geçirilmesi öngörülüyor.

EÜAŞ’a ait olan 1954 ruhsat numaralı maden işletme ruhsatlı sahada yer alan ve yaklaşık 1 milyar 459 bin ton kömür kaynağı bulunan C Termik Santrali’nden yıllık ortalama net 11.380 GWh enerji üretimi hedefleniyor.

Santralin çalışma süresi 6.948 saat/yıl, santralin ekonomik ömrü ise 35 yıl olarak öngörülüyor. Bölgeye devlet eliyle yapılması planlanan ve ÇED onayı verilen enerji yatırımını, Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetimi AŞ’nin üstleneceği belli oldu.

17 milyardan fazla yatırım bütçesi bulunan C Termik Santrali projesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında gündeme geldi. Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi ile Türkiye Varlık Fonunun 2018 Yılı Mali Tabloları ve Faaliyetleri ile ilgili Denetim Raporlarının Sunulduğuna Dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresinin görüşüldüğü komisyonda sunum yapan Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetimi AŞ Genel Müdürü Zafer Sönmez, 2018 konsolide denetimine göre TVF'nin sermaye toplamının ise yaklaşık 33 milyar dolar olduğunu söyledi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Deva Partisi’nden hükümete 10 maddelik öneri: Bunları yaparsanız TL değer kazanır
Deva Partisi’nden hükümete 10 maddelik öneri: Bunları...
Meteoroloji Kahramanmaraş İçin ‘Yağış’ Uyarısında Bulundu
Meteoroloji Kahramanmaraş İçin ‘Yağış’ Uyarısında Bulundu