Reklam
Afşin’de Asfaltsız Yol, Kaldırımsız Sokak Kalmadı

Afşin’de Asfaltsız Yol, Kaldırımsız Sokak Kalmadı

Afşin Belediyesi, 2014 yerel seçimlerinden bu yana KASKİ Genel Müdürlüğünün Alt Yapı Çalışmalarını tamamladığı noktalarda üst yapı çalışmaları da tamamlanarak vatandaşların hizmetine sundu.

12 Şubat 2019 - 12:00

Afşin Belediyesi, 2014 yerel seçimlerinden bu yana KASKİ Genel Müdürlüğünün Alt Yapı Çalışmalarını tamamladığı noktalarda üst yapı çalışmaları da tamamlanarak vatandaşların hizmetine sundu.

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “Asfaltsız yol, kaldırımsız sokak kalmayacak” sloganıyla çıktıkları hizmet yolunda; asfalt ve beton elemanları üretim tesislerinde kendi ürettikleri ürünler ile üst yapı çalışmalarını tamamladıklarını belirtti.


Başkan Güven, “İlçe merkezimizde KASKİ genel müdürlüğü tarafından Belediyemize teslim edilen yollarda ve mahallelerimizde birçok mahallede sıcak asfalt ve parke yol çalışmaları yaptık” dedi. Güven, şöyle konuştu: “Toplamda 2014 ‘ten bu güne, 83 km parke yol (628 bin metre kare parke taşı ve 275 bin metre tül bordür taşı döşemesi), 106 km sıcak asfalt (208 bin ton sıcak asfalt) ve 7 km ( 42 bin metre kare) satıh kaplama olmak üzere toplamda belediyemizce 196 km (1.712.487 metre kare) alan kaplanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.  Sezon bitimi nedeni ile birkaç sokağımız kaldı onları da imkanlar elverdiği takdirde tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.”


AFŞİN BELEDİYESİ, 1 MW/H'LİK GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ (GES) PROJESİNİ HAYATA GEÇİRİYOR

Dünyada ve Türkiye'de hızla artan yenilenebilir, temiz enerji kullanımını göz önünde bulunduran Afşin Belediyesi 15 dönümlük alana 4,5 milyonluk yatırımla 1 MW/H'likGüneş Enerjisi Santrali (GES) kuruyor.

Belediye bu yatırımla, elektrik enerjisini güneşten sağlayacak ve giderlerini azaltıp, ek gelir sağlayacak. Emirli Mahallesi'ne kurulan GES çalışmalarını yerinde inceleyen Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Afşin'in güneşten enerji üretme anlamında ikinci derecede verimlilik sağlayan önemli bir bölge olduğunu söyledi.

Belediye olarak geleceğe yatırım yaptıklarını ifade eden Başkan Güven, GES projesinin 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde enerji üretimine başlayacağını belirterek, üretilen elektrik enerjisiyle belediyenin tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını ve artan enerjiyi de paraya dönüştürebileceklerini kaydetti.

Afşin Belediyesi’nin 1 MW/H'lik GES projesinin yanı sıra 22 MW/H'lik GES projesini de hayata geçirmek için çalışmalarının devam ettiğini belirten Güven, "Afşin güneş enerjisinden elektrik üretme anlamında verimlilik açısından ikinci derecede verimli olan bir bölge. Belediyemize ait parselde şimdilik 1 MW/H'lik GES projesini hayata geçiriyoruz. Bunun akabinde fizibilitesini yaptırdığımız, jeolojik etütlerini hazırladığımız 22 MW/H'lik projemiz daha var. Yasal mevzuatın düzenlenmesinin ardından 22 MW/H'lik GES projesini de hayata geçireceğiz." dedi.


Afşin Belediyesi enerji maliyetlerinden kurtulacağını ifade Güven, "Enerji fazlasını devletimizin belirlemiş olduğu fiyattan vererek belediyemize katkı sağlayacağız. Bu yatırımda panellerin yenilenmesi teknolojiye göre değişiyor ama 15-20 yıl arası sürüyor. Bu demektir ki bu tesis bizden sonrada Afşin’e gelir getirmeye, hizmet getirmeye devam edecek. Burada üreteceğimiz 1 MW/H enerjiyle belediyenin tüm enerji ihtiyacı karşılanacağı gibi sokak aydınlatmaları da dâhil hepsine yetiyor. Hazine, desteğini sokak aydınlatmalarından kaldırırsa şimdiden söyleyebiliriz ki Afşin karanlıkta kalmayacak. Ben hayırlı olsun diyorum ve hemşerilerimden dua bekliyorum. Bizi takip etmeye devam etsinler, hizmetlerimiz devam edecek. Her şey dört dörtlük demek değil, biz bugüne kadar 2 milyon kare yol yaptık. Eksiklerimiz var hemşerilerimizden özür diliyoruz kusura bakmasınlar ama çalışmaya devam ediyoruz. Yine tamamlarsa AK Parti tamamlayacak Afşin Belediyesi tamamlayacak. Şuan ön göremediğimiz ihtiyaçlar çıkacak. İnşallah onları da karşılayacağız. Ama yaptıklarımız bundan sonra yapacaklarımızın bir göstergesidir. İnşallah yapmadığımız giremediğimiz yerlerde de hizmetlerimiz devam edecek. Şuan ülkenin ekonomik güvenliğiyle ilgili sıkıntılar, saldırılar var. Amerika ve İsrail’in saldırıları var. Ne yazık ki içimizdeki hainlerle saldırılar var. Bu noktada ben milletimize çok teşekkür ediyorum mücadeleye başlandı. İnşallah ekonomide dengeye gidecek. Yolumuzdan bizi kimse çeviremeyecek." açıklamasında bulundu.


AFŞİN’İN YENİ HAYVAN PAZARI

Bir bölümü hizmete açılan ve çalışmaları devam eden Afşin’in Yeni Hayvan Pazarı Çalışmaları devam ediyor.

Çalışması hakkında bilgi veren Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven şunları söyledi;” Afşin’imizin eksiklerini, sorunlarını biliyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana bir yandan yol, kaldırım işlerinin yanı sıra bir yandan da fabrikalar, üretim tesisleri sosyal yaşam alanları gibi birçok hizmeti Afşinli Hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Bunlardan bir tanesi de yapımına geçen yıl başlayarak bir kısmını hizmete sunduğumuz Bölgesel hayvan pazarımızın inşaatına devam ediyoruz. Toplamda 50 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan yeni hayvan pazarının Afşin’in ve bölgenin çok uzun yıllar ihtiyacını karşılayacak fiziki şartlarda ve büyüklükte olacak. Biliyorsunuz Bayram öncesi 4 padoku devreye aldık. Çevre düzenlemesi ve sosyal donatı alanları tamamlandı. Hava şartlarından etkilenilmemesi için yolları asfaltlandı.


Kurban alışverişi yapan hemşerilerimiz daha temiz ve ferah bir alanda alışverişlerini yapabilmekteler. Diğer taraftan öbür etap çalışmaları devam ediyor. Hayvan pazarımız şu anda vatandaşlarımızın hizmetinde. Afşin’imize Hayırlı olsun’ ifadelerinde bulundu.

AFŞİNDE BİR İLK!

"İşitme Engelliler Okuma Yazma Kursu"

İşitme engelli kursiyerlerin derslerine katılan Başkan Güven, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de, işitme engelliler için açılan okuma yazma kursunun 2'incisinin Afşin'de açıldığını belirtti.


Daha öncede aynı proje kapsamında kamu ve kurumlarda çalışan memurlara işaret dili kursu verildiğini ifade eden Güven, "İşitme ve konuşma engelli vatandaşlarımızla daha iyi iletişim kurmak adına kamu kuruluşları ve esnaf arkadaşlarımıza işaret dili kursu verdik ve başarıyla tamamladık. Artık işitme engelli kardeşlerimiz, devlet dairelerinde işlemlerini çok daha rahat yapabiliyor." dedi.

İşaret dili kursunun ardından önemli bir eksikliği fark ettiklerini söyleyen Başkan Güven, şöyle devam etti: "İşitme engelli vatandaşlarımızın arasında okuma yazma bilmeyen veya bilip de sertifikası olmayan vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımız, bankalarda işlemlerini yapamıyorlar, ehliyet alamıyor ve birçok resmi işlemelerini tek başlarına yapamıyorlardı. Bu eksikliği hissettik ve engelli kardeşlerimize yönelik okuma yazma kursu açtık. Türkiye'de, işitme engelliler için açılan okuma yazma kursu Afşin'de ikinci ve bunu gururla ifade ediyorum. Okuma yazma kursumuz Milli Eğitim Bakanlığımızın da dikkatini çekti. Projemiz ile alakalı bizlerden bilgi adlılar." İfadelerini kullandı.

Başkan Güven, okuma yazma kurslarında 30 kursiyerin bulunduğunu, kursa yoğun talep bulunduğundan dolayı ikinci bir kurs daha düzenlediklerini sözlerine ekledi. İşitme Engelliler Öğretmeni Recep Ceren ise, Afşin Belediyesinin desteğiyle açılan kursta okuma ve yazma öğrenen işitme engelli vatandaşların büyük bir engeli aşacağını belirtti. 12 haftalık eğitimin ardından okur-yazar sertifikası almaya hak kazanan kursiyerlerin kendilerini yazarak ifade edebileceğini söyleyen Ceran, şunları kaydetti: "Kursiyerlerimizin içinde, daha önce ehliyetsiz araba kullandığı için 4 bin lira para cezası alan, Kocaeli Belediyesi'nde işi hazır olan fakat okuryazar belgesi olmadığı için işe giremeyen arkadaşımız bulunmakta idi. Bunun gibi birçok örnek var. Bu tür olumsuzlukları aşmak adına atılan bu güzel adıma bizler de destek verdiğimiz için çok mutluyuz. Ben bu imkânları bizlere sağlayan Afşin Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Güven’e teşekkür ediyorum"  dedi.

1’nci Kademe kursların tamamlandığını ve mezunların verildiğini, önümüzdeki günlerde ise 2’nci kademe kursunun açılarak eğitimini tamamlayan engelli kursiyerler bu kez de ilkokul diplomalarına kavuşacakları bildirildi.

160 TON ÜRETİM KAPASİTELİ SICAK ASFALT PLENTİ…

Kahramanmaraş’ta bölgenin ikinci büyük tesisi olan asfalt plentini hizmete sunduk. Şu anda hızlıca yollarımızı yapıyoruz.


Saatte 160 ton üretim kapasitesine sahip Asfalt plenti tesisimiz ilçe merkez ve kırsal mahallelerimizde yolların tamamında kullanılan asfaltları üretiyor. Alt yapı çalışmalarının tamamlandığı yerlerde Gerekli zemin çalışmalarını yaptıktan sonra derhal Üst yapı çalışmalarına başlıyoruz. Bunu yeni tesisimizin ürünleriyle en hızlı ve kaliteli bir şekilde Afşin’imize sağlayacağıma gayretlerini gösteriyoruz…

BETON ELEMANLARI ÜRETİM TESİSİ…


2014 seçimlerinden hemen sonra Afşin’in öncelikli sorunlarını ele aldık. Bunlardan bir tanesi de parke ve bordürleri dışardan alarak ekonomik ve zaman anlamında ciddi kaybımız oluyordu. Biz bu eksikliği gidermek adına Saatte 70 metre küp hazır beton kapasiteli ve tesise entegreli olarak çalışarak saatte 70 metre kare parke ve bordür üretme kapasitesine sahip ful otomatik beton elemanları üretim tesisimizi kurduk. Hızla büyüyen ilçemizin büyükşehir yasası ile mahalle statüsüne geçen belde ve köylerimizin de dâhil olmak üzere ihtiyaçlarını en hızlı ekonomik ve daha sağlıklı hizmetin yapılabilmesi için bu tesisi Afşin'imize kazandırdık. Artık yol parke kaplama ve kaldırım çalışmalarına kendi ürettiğimiz beton elemanlarımız ile yapıyoruz.

KAPALI SEMT PAZARI AFŞİNLİLERİN HİZMETİNDE

Afşin Belediyesi’nin eski fidanlık arazisine inşa ettiği “Kapalı Semt Pazarı” vatandaşların hizmetine sunuldu.


Afşin'in pazar yeri sorunu artık son buldu. Her vatandaşın kolaylıkla ulaşabileceği, Afşin'in ortası diye tabir edilen ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğünün yanındaki araziye kapalı pazar yerini kurduk. Fidanlık arazimiz de 9 dönüm olarak oluşturduğumuz alanın 3 dönümlük pazar yerimizde hem ilçe sakinleri hem de pazarcı esnafı, çağdaş ve ferah bir mekânda alış veriş imkânına kavuştu. Esnafımızın ve alışverişe gelen vatandaşlarımızın yazın sıcağından kışın soğuğundan etkilenmeyecekleri "Kapalı Pazar Yeri" oluşturduk. Bu mekân içerisinde oluşturduğumuz, "Köy Pazarı" alanı ile çiftçilerimizin ürünlerini birinci elden tüketici ile buluşturma imkânı da sağladık. Kapalı pazaryeri bölge insanımızın birçok ihtiyacını da karşılayacak. Çevresinde otoparkı olan geniş bir mekân oldu.


UNESCO MİRASIMIZ ESHAB-I KEHF CANLANIYOR…

Bizler göreve geldiğimiz günlerde vakıflar bölge müdürlüğünün himayesinde olan külliyemizi Belediyemiz bünyesine aldık. Şimdi ise güzel ve anlamlı bir projeye ev sahipliği yaptık. Bu projemiz kapsamında Eshab-ı Kehf’imiz daha da canlandırarak yerli ve yabancı turistleri ilçemize çekip bölge insanımıza katkı sağlamasını hedefliyoruz. Projemiz de Ahşap bir Turizm danışma ofisi kurduk. Kios sistemi ile külliye hakkında bilgi verecek dokunmatik dijital tanıtıcı monitörler bırakıldı.  Külliyenin birçok noktasına kablosuz ses sistemleri kurularak bilgilendirmeler yapılabilecek. Güvenlik kameraları güçlendirilerek güvenliğin daha etkili olması sağlanıldı. Ayrıca silikon maketler bırakılarak eski tarihi anlar canlandırılmış olundu. Bu projemiz Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından destek alarak çalışmalar yürütülmüştür. Yaklaşık olarak 866 bin 617 TL ye maal olacak olan projemiz vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.


250 YILLIK TAŞ KONAĞA TARİHİ DOKUNUŞ…

Afşin’de 15. Yüzyılda dönemin taş ustaları tarafından yapılan tarihi Ömerağa Konağı’nda başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Afşin Belediyesi ve Afşin Kaymakamlığı tarafından, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Projesi kapsamında tarihi Memoağa Konağı restore edilerek Afşin’e müze olarak kazandırıldı. 17. ve 18. Osmanlı Süsleme Sanatının harika örneklerini barındıran tarihi konak, Afşin Evi adı altında mini bir müzeye dönüştürüldü.


Restore edilen  Ömerağa Konağının Afşin Evi adı altında müze olarak kullanılacağını belirten Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, çok yakında konağının ziyaretçilere açılacağını belirtti. Başkan Güven, “Ömerağa Konağı koruma altına alınan eserimiz.  Atıl durumdaki konağın hizmete kazandırılması için projelendirdik. Hazırlattığımız proje, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Burayı biz Kültür Bakanlığı'nın izniyle özel bir müze haline getirdik. Bu tarihi mekan Afşin için çok önemli. Burada kullanılan taşlar devşirme taşlar.  Belki de bin yıllık, bin 500 yıllık taşlar ama medeniyetler yer değiştirdikçe kalıntılardan taşlar kullanılmış. Dolayısıyla Biz 600 yıllık konaktan bahsediyoruz. Arkeologlar 750 yıllık olduğunu söylüyorlar. Burada olağanüstü süsleme sanatı var. Bunların tamamı nakış nakış işlenmiş.  Restorasyonda da bizim en çok arzu ettiğimiz konu orijinalinin bozulmamasıdır.  Restorasyonda orijinali bozulmadan eskiyen yerler tamamlandı. En kısa süre içerisinde çalışmaları tamamlayarak hizmete açmayı planlıyoruz.  Afşin evi,  Afşin’in hafızası gibi olacak. Vatandaşlarımız şehrin geçmişteki yaşantısını görme fırsatına sahip olacaklar.” açıklamasında bulundu.YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Kahramanmaraş li
  1 ay önce
  Buyuktatli afişinde mi ayrıldı ya***cılar
 • Cem Kenger
  1 ay önce
  Ya*** haber yapmak hiç bir gazeteye yakışmaz, yaranmak iyi bir şey değildir. Haberinizi düzeldiniz çünkü 18 yıldır yolları yapılmamış bir köy alt yapısı olmayan köyler mevcuttur hatta birisinde ikamet etmekteyim şuan da Koçovası Köyü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş İl Müftülüğü’nden ‘Ezan Sesi Kısıldı’ İddialarına Yanıt
Kahramanmaraş İl Müftülüğü’nden ‘Ezan Sesi Kısıldı’...
Polisten Silah kullananlara sıkı takip, 24 şüpheli yakalandı
Polisten Silah kullananlara sıkı takip, 24 şüpheli yakalandı