Reklam
AFAD Başkanı: Kahramanmaraş’ta Afet Tehlike Ve Riskleri...

AFAD Başkanı: Kahramanmaraş’ta Afet Tehlike Ve Riskleri Belirlendi

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu Kahramanmaraş’ın afet ve tehlike riski olduğunu dile getirdi.

22 Ekim 2020 - 16:43

Planlarla risk azaltarak afetlere dirençli şehirler oluşturmayı amaçlayan Türkiye’nin bu alandaki ilk adımını pilot il olarak Kahramanmaraş'ta attığına değinen Mehmet Güllüoğlu “Afet geçmişi de göz önünde bulundurulan Kahramanmaraş'ta afet tehlike ve riskleri belirlendi, önlemler alınmaya başlandı. “ dedi.

Kahramanmaraş İRAP'ın tamamlandığını kaydeden Güllüoğlu,

"Bir şehrin fiziki yapısı, afetselliği, yakınından geçen bir fay hattı var mı, o fay hattı diri mi, ne sıklıkla deprem üretebilir? Yine heyelan, sel, kaya ve çığ düşmesi... Daha önce yaşanmış bu tür afetler var mı? Teknolojik afetler açısından organize sanayi bölgelerinin durumu nedir, ne tür fabrikalar var? Bir sonraki aşamada, yer altından yer üstüne çıkıyoruz, binaların durumu nedir? Belediye ve ilgili kuruluşların bu konuda yaptığı çalışmalar ve elimizdeki envanter bilgisi nedir, diye artık çok daha detaylı bir şekilde, genel ifadelerin haricinde artık o ile özel çalışmaların toplandığı plan, İRAP oluyor. Bu, bizim için heyecan verici bir projeydi."dedi.

Kahramanmaraş İRAP'ı duyurdukları 19 Ağustos'ta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, 81 ilin planlarının 2021'in aralık ayı itibarıyla bitirilmesi hedefi belirlediğini aktaran Güllüoğlu, 6 ilin planını ise 2020 bitmeden tamamlamayı planladıklarını söyledi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polisi Şehit Eden Katili Vurdu, Şimdi Mahkemede
Polisi Şehit Eden Katili Vurdu, Şimdi Mahkemede
Jandarma engelli çocukları ziyaret etti
Jandarma engelli çocukları ziyaret etti