Reklam
5 Asırlık Ağaç Koruma Altına Alındı

5 Asırlık Ağaç Koruma Altına Alındı

Kahramanmaraş'ta Karacaoğlan´ın şiirlerine konu olan 5 asırlık çınar ağacı koruma altına alındı.

24 Ekim 2020 - 11:19

Kahramanmaraş'ın Onikilubat İlçesi Döngele mahallesinde bulunan 500 yıllık tarihi çınar ağacı asırlara meydan okuyor. Kahramanmaraş tarihine ışık tutan anıt ağaç, çobanlar tarafından gövdesinin oyularak içi de ateşe verildi.

yakılması ve dallarının bir kısmının kesilmesi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçerek, tarihi folklorik ağacı koruma altına aldı. Yaklaşık 516 yaşında olduğu belirlenen tarihi boyutsal ve folklorik çınar ağacı bölgenin adeta simgesi oldu.


Tarihi çınar ağacının Karacaoğlan'ın şiirlerine de konu olduğunu ifade eden Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Seyran Palabaş, "Tabiat anıtları sınıfına giren anıt ağaçlar; yaş, çap ve boy itibarı ile kendi türünün alışılagelmiş ölçülerinin çok üzerindir. Dev boyutlara ulaşan, yöre tarihinde, kültür ve folklorunda özel bir yeri bulunan geçmiş, günümüz ve gelecek arasında bağ oluşturuyorlar. Doğal ömre sahip oynak çınarının Karacaoğlan´ın şiirlerine kadar girdiğini de ifade ederler. Oynak Çınar yaklaşık olarak 516 yaşında olup, boyu 23 metre ve çapı ise 1,92 m´dir" dedi.

(kaynak-sabah) 

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polisi Şehit Eden Katili Vurdu, Şimdi Mahkemede
Polisi Şehit Eden Katili Vurdu, Şimdi Mahkemede
Jandarma engelli çocukları ziyaret etti
Jandarma engelli çocukları ziyaret etti